Тиббиёт соҳасида давлат-хусусий шерикчилик шартлари маълум қилинди
Эндиликда инвесторлар ўзларига қулай бўлган муҳитда, ўзлари истаган давлат тиббиёт муассасаларига инвестиция киритиш имкониятига эга. Хусусий шерикни танлаб олиш тендер асосида ёки тўғридан-тўғри музокаралар ўтказиш орқали амалга оширилади. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги жамоатчилик билан алоқалар бўлими хабар бермоқда.
— Бунинг учун инвестор Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Давлат-хусусий шерикликни ва тиббий туризмни ривожлантириш бош бошқармаси (мурожаат учун телефон: 71-241-86-13,71/241-99-42 ) ва унинг ҳудудий бўлимларига Давлат-хусусий шериклик лойиҳаси концепциясини амалга ошириш бўйича ўз таклифлари билан мурожаат қилиши мумкин, — дейди ушбу бош бошқарма бошлиғи Камолхўжа Эшназаров. — Таклиф жараёнида тадбиркор лойиҳанинг номи, уни амалга ошириш шакли, лойиҳанинг якуний натижалари, амалга ошириладиган манзили, лойиҳа қамраб оладиган тиббий муассасалар, шунингдек, ер участкалари, бино ва иншоотлар ёки уларнинг қисмлари, давлат тиббиёт муассасалари бинолари (хоналари) тўғрисидаги маълумотлар, лойиҳани амалга оширишнинг тахминий режа-жадвали ва муддатлари, жамоат инфратузилмасининг техник-иқтисодий кўрсаткичлари, режалаштирилаётган инвестициялар ҳажми, даромад манбалари ҳамда уни амалга оширишнинг асосий хавфларини аниқ кўрсатиши керак.
Битимнинг амал қилиш муддати давлат ва хусусий шерик томонидан белгиланиб, бунда у уч йилдан кам бўлмаслиги ва 49 йилдан ошмаслиги лозим. Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга оширишда хусусий шерикка ажратилган ер участкалари, сотиб олинган тиббий ва бошқа ускуналар, шунингдек, улар томонидан қурилган объектлар битимнинг амал қилиш муддати тугагандан сўнг давлат шеригига топширилади.
Яна бир муҳим жиҳати, ушбу ҳужжат бевосита соғлиқни сақлаш тизимидаги бўш турган участка ва бинолардан самарали фойдаланиш, тиббий хизматлар кўрсатилишини таъминлашга ёрдам беради. Масалан, лаборатория, стерилизация, тиббиётда юзага келадиган чиқиндиларни утилизация қилиш ва онкология каби йўналишларидаги хизматларни кўрсатиши мумкин бўлади.

Минздрав назвал условия государственно-частного партнерства в медицинской сфере
Теперь инверторы имеют право в удобных для себя условиях вносить инвестиции в любые государственные медицинские учреждения. К примеру, они могут оказывать услуги в таких направлениях, как лаборатория, стерилизация, утилизация медицинских отходов и онкология. Отбор частного партнера будет осуществляться на основе тендера или проведения прямых переговоров, сообщает Министерство здравоохранения Узбекистана.
Для этого инвестор должен обратиться со своим предложением по осуществлению концепции проекта частного патрнерства в Главное управление развития государственно-частного партнерства и медицинского туризма Министерства здравоохранения (телефоны для обращений: 71-241-86-13,71/241-99-42) и его региональные отделы. В процессе предоставления предложения предприниматель должен четко указать все сведения, в частности, название проекта, форму его реализации ( проектирование общественной инфраструктуры, строительство, реконструкция, оснащение, модернизация, финансирование, использование, оказание услуг и обеспечение товарами), адрес реализации и ожидаемые конечные результаты проекта, охватываемые проектом медицинские учреждения, а также примерный план-график и сроки осуществления проекта, объем планируемой инвестиции, источники дохода и другие.
Срок действия соглашения будет определяться государственным и частным партнером, при этом он не может быть менее трех лет и не должен превышать 49 лет. В реализации проектов государственно-частного партнерства выделенные частному партнеру земельные участки, приобретенное медицинское и иное оборудование, а также построенные им объекты в рамках реализации проектов государственно-частного партнерства передаются государственному партнеру по окончании срока действия соглашения.