ТИВ Қозоғистонда тазйиққа учраган ўзбекистонлик талабалар юзасидан маълумот берди
Ўзбекистондан Қозоғистоннинг Чимкент шаҳрида жойлашган Мухтор Авезов номидаги халқаро университетга ўқишга борган талабалар қозоқ миллатига мансуб маҳаллий одамлардан тазйиққа учраётгани хабар қилинган эди.
Ўзбекистоннинг Қозоғистондаги дипломатик ваколатхоналари берган маълумотга кўра, 2019 йил 21 сентябрь куни Чимкент шаҳридаги Минтақавий ижтимоий-инновацион университетда Ўзбекистон Элчиси Саидикром Ниязходжаев, Чимкент шаҳар ҳокимлиги вакиллари, Университет ректори Сандибай Боранбаев, Қозоғистон Халқ ассамблеяси раиси ўринбосари Шерзод Пўлатов, Қозоғистон Халқ ассамблеясининг Чимкент шаҳри бўйича раиси ўринбосари Мурадали Халмурадов, Қозоғистон Республикаси ўзбекларининг «Дўстлик» этномаданий бирлашмалари ассоциацияси раиси Икрам Хашимджанов иштирокида йиғилиш бўлиб ўтган.
Чимкент шаҳрида таълим олаётган Ўзбекситон фуқароларининг хавфсизлигини таъминлаш, қоидабузарларга қонуний чоралар кўриш ва келажакда нохуш ҳодисаларнинг олдини олиш учун зарур профилактика тадбирларини ўтказиш борасида кўриладиган чоралар муҳокама қилинган.
Ўзбекистоннинг Қозоғистондаги элчихонаси ва Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси (Чимкент шаҳри унинг консуллик округига киради) вазиятни назоратга олган. ТИВнинг топшириғига биноан Бош консулхона вакиллари шаҳарда бўлиб турибди, ҳудуд ва Университет раҳбариятлари, ўзбекистонлик талабалар билан алоқа ўрнатилган. Мамлакатимиздан борган талабаларга уларнинг дипломатик ваколатхона ҳимоясида эканлиги тушунтирилди.
Барча мавжуд муаммолар Чимкент шаҳри маҳаллий ҳокимияти билан биргаликда ҳал қилинади. Маҳаллий ҳокимият дипломатик ваколатхона фаолиятига ҳар томонлама ёрдам кўрсатмоқда, дейилади ТИВ хабарида.

МИД прокомментировал инцидент с избиением узбекских студентов в Казахстане
В сети ранее появилась информация о том, что узбекских студентов избивают в одном из университетов Шымкента.
По информации дипломатических представительств нашей страны в Казахстане, 21 сентября 2019 года в Региональном социально-инновационном университете города Шымкента состоялось совещание с участием Посла Узбекистана Саидикрома Ниязходжаева, представителей акимата города Шымкента, ректора Университета Сандыбая Боранбаева, заместителя председателя Ассамблеи народа Казахстана Шерзода Пулатова, заместителя председателя Ассамблеи народа Казахстана по городу Шымкенту Мурадали Халмурадова, председателя Ассоциации этнокультурных объединений узбеков Республики Казахстан «Дустлик» Икрама Хашимджанова. Обсуждены меры по обеспечению безопасности обучающихся в городе Шымкенте граждан Узбекистана, принятию законных мер к правонарушителям и проведению необходимых профилактических мероприятий по недопущению инцидентов в будущем.
Посольство Узбекистана в Казахстане и Генконсульство в городе Алматы (в его консульский округ входит город Шымкент) взяли ситуацию на контроль. По поручению МИД представители Генконсульства находятся в городе и поддерживают контакт с руководством региона и Университета, а также узбекскими студентами, до которых доведено, что они находятся под защитой дипломатического представительства.
Все имеющиеся проблемы будут решены совместно с местными властями города Шымкента, которые оказывают всестороннюю поддержку действиям дипломатического представительства.