Тошкентда Европа инвестиция банкининг минтақавий ваколатхонаси очиляпти
Президент Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни Самарқанд саммити доирасида мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларида янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Турли даражалардаги фаол мулоқотлар ва сермаҳсул алмашинувлар, амалий ҳамкорликнинг институционал механизмлари доирасида самарали ишлар олиб борилаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланишга тайёрланмоқда.
Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми ортиб бормоқда. Европанинг етакчи компаниялари иштирокидаги инвестиция лойиҳалари портфели 30 миллиард евродан зиёдни ташкил этмоқда. Мамлакатимиз Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг йирик бенефициари ҳисобланади, Тошкент шаҳрида Европа инвестиция банкининг минтақавий ваколатхонаси очилмоқда.
EИнинг бош институтлари раҳбарлари Янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар дастурини, шунингдек, Марказий Осиёда яхши қўшничилик, ишонч ва шерикликни мустаҳкамлаш борасидаги сиёсатни юксак баҳоладилар ва қатъий қўллаб-қувватлашларини билдирдилар.
Музокараларда асосий эътибор инновациялар, «яшил» энергетика, тоғ-кон тармоғи, қишлоқ хўжалиги, транспорт, логистика, рақамлаштириш ва бошқа йўналишларда қўшма дастур ва кооперация лойиҳаларини илгари суришга қаратилди.
Туризм, маданият, фан, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларидаги фаол алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Бўлажак «Марказий Осиё - Европа Иттифоқи» форматидаги биринчи олий даражадаги саммит кун тартибидаги масалалар ҳамда Европанинг «Глобал дарвоза» стратегияси доирасида икки минтақанинг ўзаро боғлиқлигини кучайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб жиҳатлари, жумладан, Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

3 апреля на полях Самаркандского саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Европейского совета Антониу Коштой и Президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, пребывающими в нашей стране с визитом.
В ходе встречи были обстоятельно рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-европейского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С особым удовлетворением подчеркнуты активные контакты и продуктивные обмены на разных уровнях, эффективная работа в рамках институциональных механизмов практического взаимодействия. Готовится к подписанию Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Динамично растет товарооборот Узбекистана со странами ЕС. Портфель инвестиционных проектов с ведущими европейскими компаниями превышает 30 миллиардов евро. Наша страна является крупным бенефициаром Европейского банка реконструкции и развития, в городе Ташкенте открывается региональное представительство Европейского инвестиционного банка.
Руководители главных институтов ЕС высоко оценили и выразили решительную поддержку проводимой программе экономических реформ по строительству Нового Узбекистана, а также политики по укреплению добрососедства, доверия и партнерства в Центральной Азии.
В ходе переговоров основное внимание уделено продвижению совместных программ и проектов кооперации в области инноваций, «зеленой» энергетики, добывающей отрасли, сельского хозяйства, транспорта, логистики, цифровизации и других направлениях.
Отмечена важность продолжения активных обменов в области туризма, культуры, науки, образования и здравоохранения.
Были обсуждены вопросы повестки дня предстоящего первого саммита на высшем уровне в формате «Центральная Азия – Европейский Союз» и перспективы усиления взаимосвязанности двух регионов в рамках европейской стратегии «Глобальные вороты».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики, в том числе по вопросу содействия социально-экономическому развитию Афганистана.