Тошкентда қурол сотаётган йигит ушланди
Тошкент шаҳар Яшнобод туманида 23 ёшли йигит ноқонуний равишда ўқотар қуролни 2000 минг АҚШ долларига сотаётган пайтда қўлга олинди. Бу ҳақда шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ахборот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, қуролни йигитнинг Р. исмли таниши машинадан топиб олган. Шундан сўнг улар қуролни яшириш мақсадида У.исмли танишининг уйига олиб борган. Суриштирув натижасида улар қуролни уйнинг қозонхонасидаги печкага яширгани аниқланган.
Олиб борилган тезкор қидирув давомида У.нинг уйидан АПС ўқотар қуроли олинган. Холислар иштирокида тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилган. Эксперт-криминалистика марказининг хулосаларига кўра, қурол ўқ отиш учун яроқли деб топилган.
Айни пайтда мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 248-моддаси (Қурол, ўқ-дорилар, портловчи моддалар ёки портлатиш қурилмаларига қонунга хилоф равишда эгалик қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Маълумот ўрнида, ушбу моддага биноан жиноятчи 20 йилга озодликдан маҳрум қилиниши мумкин.

В Ташкенте задержаны молодые люди, пытавшиеся продать пистолет АПС
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками отдела по борьбе с организованной преступностью и незаконным оборотом оружия УУР ГУВД г. Ташкента в Яшнабадском районе был задержан гражданин Р., 1998 года рождения, при продаже огнестрельного оружия за 2000 долларов. Об этом сообщили в пресс-службе столичного ГУВД.
В ходе допроса Р. сказал, что нашел оружие вместе со своим другом У., 1998 года рождения. После этого, оружие было спрятано в доме У. для последующей продажи. В результате обыска, проведенного в доме У., пистолет АПС был изъят в качестве вещественного доказательства.
Согласно заключению экспертно-криминалистического центра ГУВД, оружие пригодно для стрельбы.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 248 УК РУз (Незаконное владение оружием, боевыми припасами, взрывчатыми веществами или взрывными устройствами). Ведется следствие.