Тошкентда «Янги авлод» махсус саноат зонаси ташкил қилинади
Жорий йил 20 мартда имзоланган Президент қарори билан Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида «Янги авлод» махсус саноат зонаси ташкил этилади. Ушбу махсус саноат зонаси (МСЗ) 30 йил фаолият кўрсатади.
МСЗ фаолияти давомида унинг иштирокчиларига махсус иқтисодий зоналари иштирокчилари учун белгиланган алоҳида солиқ, божхона имтиёзлари ва бошқа преференциялар татбиқ этилади.
МСЗни бошқариш учун масъулияти чекланган жамият шаклида «Янги авлод» бошқарувчи компанияси ташкил этилади.
«Янги авлод» МСЗ ҳудудида инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш учун зарур бўлган ер участкалари бошқарувчи компания томонидан «Е-auksion» электрон савдо платформаси орқали ижарага берилади.
МСЗ ҳудудида 2025 йил якунигача 1,5 миллиард АҚШ доллари миқдоригача тўғридан-тўғри чет эл инвестициялари ўзлаштирилиши, натижада 2,5 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилиши таъминланади.

В Ташкенте запустят промышленную зону «Янги Авлод»
Согласно указу президента, подписанному 20 марта текущего года, в Янгихаётском районе Ташкента планируется создание специальной индустриальной зоны под названием "Янги Авлод".
Инициатива по формированию этой промышленной зоны обсуждалась на совещании в конце февраля под председательством президента.
Ожидается, что к концу 2025 года в развитие зоны будут привлечены иностранные инвестиции на сумму до $1,5 миллиарда. Экспортный потенциал "Янги Авлод" оценивается в $5 миллионов ежегодно.
Участки земли в этой зоне будут предоставляться в аренду через онлайн-аукцион на платформе "Е-аукцион".