Туркманистондаги инқирозда фолбинлар ҳам айбланмоқда
Туркманистон ҳуқуқ-тартибот идоралари фолбин ва табибларни «одамларни талон-торож қилишда» ва «мамлакат иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатишда» айбламоқда. Мамлакат бўйлаб рейдлар ўтказилмоқда.
Қайд этилишича, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари тушунтириш ишларини олиб бормоқда: улар фолбинлар ва табиблардан махсус давлат текширувидан ўтишларини ва фаолиятини давом эттириш учун рухсатнома олишларини талаб қилмоқдалар.
«Аммо Туркманистонда бундай фаолиятга рухсатнома берувчи ҳеч қандай давлат органи йўқ», деди мухбир.
Туркманистонда табиб ва фолбинлар фаолияти қонун билан тақиқланмаган. Мамлакатда иқтисодий инқироз туфайли аҳоли фолбинларга тобора кўпроқ мурожаат қилмоқда.

В Туркменистане в кризисе обвинили гадалок и знахарей
Правоохранители Туркменистана обвиняют гадалок и лекарей в "наведении порчи на людей" и "негативном влиянии на экономику страны". По стране проводят рейды.
Сообщается, что сотрудники правоохранительных органов проводят разъяснительную работу: они требуют от гадалок и целителей пройти специальную государственную проверку и получить разрешение на продолжение деятельности.
"Но государственного органа, которое дает разрешение на такую деятельность, в Туркменистане нет", − уточнил корреспондент.
Стоит отметить, что в Туркменистане деятельность знахарей и гадалок законодательством не запрещена. Однако их обвиняют в "наведении порчи на людей" и "негативном влиянии на экономику страны".