Ucell уяли алоқаси барча метро станцияларида ишламоқда
Ucell компанияси пойтахт метрополитенида алоқани таъминлаётган ягона уяли алоқа оператори бўлиб қолмоқда. Ҳозирча ушбу хизмат фақат бекатларнинг ўзида ва тоннел ичкариси бўйлаб 100 метр йўналишда ишламоқда, келгусида эса бутун йўл давомида уланиш имкониятини таъминлаш режалаштирилган.
Метрополитенда интернетни ишга тушириш 2019 йилда бошланди. Сентябрь ойида ICTEXPO 2019 6-кўргазмасида COSCOM МЧЖ (Ucell савдо белгиси) илк маротаба иккита бекатда алоқани йўлга қўйиши ҳақида эълон қилди.
Бугунга келиб абонентлар интернетдан барча платформаларда фойдаланиш имкониятига эга.
Пойтахт метроси нафақат жамоат транспорти, балки ҳақли равишда сайёҳлар мунтазам ташриф буюрадиган замонавий меъморий обида ҳамдир. Йўловчилар учун йўналиш давомида мобил алоқа ва интернетдан фойдаланиш имконияти ҳар қачонгидан-да муҳим.
Бир ярим йил олдин биз ер остида уяли алоқани таъминлаш қандай амалга оширилгани, муҳандис ва техниклар дуч келган қийинчиликлар ҳақида гапириб бергандик. Ахир, метрополитен бизнинг шароитда нафақат стратегик объект, балки маданий мулк ҳамдир.
Радиотармоқни режалаштириш гуруҳи муҳандиси Равшан Ваҳобов:
— Тошкент метросидаги алоқа — ўзига хос бетакрор лойиҳа ва уни бошқа мамлакатлардаги тажриба билан таққослаб бўлмайди. Биз ишни белгиланган санитар хавфсизлик меъёрларига мувофиқ ташкил этдик. Ўзбекистондаги СЭС стандартлари дунёдаги энг қатъийларидан ҳисобланади. Техникларимиз, шунингдек, ускуналарни бекатлар интерьерига имкон қадар сезилмайдиган қилиб бириктириш ва бир вақтнинг ўзида юқори сифатли алоқани сақлаб қолишга диққат қаратишди. Фойдаланувчи тестлари муваффаққиятли ўтди ва бугун Ucell абонентлари муаммосиз интернетда сузиб юришлари, исталган бекатдан қўнғироқ қилиш ёки хабар йўллашлари мумкин. Шубҳасиз, бу иш ҳали давом этади ва биз эришилган натижада тўхтаб қолмоқчи эмасмиз.
Метронинг барча бекатларида тест-драйв амалга оширилган. Овозли, пакет ва смс-хизматлар тўла ҳажмда ишламоқда.
LTEда қайд этилган энг катта тезлик — 142 Мбит/с (Speed Test). Сутка давомида 1500га яқин фаол 4G фойдаланувчилари рўйхатга олинган.

Сотовая связь Ucell доступна на всех подземных станциях метро
Компания Ucell остается единственным сотовым оператором, обеспечивающим связь в столичном метрополитене. Пока эта услуга есть только на самих станциях и в направлении 100 метров вглубь тоннелей, однако в дальнейшем планируется обеспечить доступ к ней на протяженности всего пути.
Исторический запуск интернета в метрополитене начался в 2019 году. В сентябре на 6-й выставке ICTEXPO 2019 OOO COSCOM (торговая марка Ucell) впервые объявила о запуске связи на двух станциях. Уже сегодня интернет доступен для абонентов на всех платформах.
Метро в столице служит не только общественным транспортом, но и по праву считается культурным достоянием и современной достопримечательностью, которую неизменно посещают туристы. Для пассажиров как никогда важно, чтобы на всём пути следования им были доступны мобильная связь и интернет. Полтора года назад мы рассказывали о том, как устанавливалось соединение под землей, о трудностях, с которыми столкнулись инженеры и техники.
Инженер группы планирования радиосети Равшан Вахабов:
— Связь в ташкентском метро — уникальный в своем роде проект, и его нельзя сравнить с опытом в других странах. Мы организовали работу согласно установленным санитарным нормам безопасности. Стандарты СЭС в Узбекистане считаются одними из самых жестких в мире. Наши техники также обращали внимание на то, чтобы максимально незаметно интегрировать оборудование в интерьер станций, сохранив при этом лучшее качество связи. Пользовательские тесты прошли успешно и сегодня абоненты Ucell могут без проблем серфить в интернете, звонить или отправлять сообщения с любой станции. Безусловно, это не предел, и мы не собираемся останавливаться на достигнутом.
Приёмо-передающее оборудование было запущено в эфир 17 декабря прошлого года. Был проведен тест-драйв на всех станциях. Голосовой, пакетный и СМС-сервис работает в полном объёме. Максимальная зарегистрированная скорость в LTE - 142 Мбит/с (Speed Test). Кроме того, зафиксировано примерно 1500 активных пользователей 4G за сутки.