UzAuto Motors «навбат сотиш» схемасига қарши чора бошлади
Қайд этилишича, жаҳонда автомобил саноати яримўтказгичларнинг глобал танқислиги туфайли ишлаб чиқариш ҳажмининг кескин тушиб кетганлиги ортидан янги автомобилларнинг етишмовчилиги кузатилди.
Бу автомобилларни сотиш ҳамда сотиб олишнинг ноқонуний йўлларини келтириб чиқарган.
«Яқинда сотув тизими ёрдамида бир шахс томонидан автомобилларни сотиб олиш учун 10, 20 ва ҳаттоки, 200 та келишув шартномаларининг тузилганлик ҳолатлари аниқланди. Ўрганишлар шуни кўрсатдики, ушбу шахслар юзага келган ҳолатни ўз бизнесига айлантириб, қўйилган навбатини кутишни хоҳламайдиган шахсларга ўз навбатини имтиёзли бериш мақсадида шартномалар тузишади» – дейилади автокомпания хабарида.
UzAuto Motors ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар мижозларнинг шахсий мурожаатлари ва шикоятларисиз тезкор чора-тадбирлар кўриш, жиноий иш бўйича тергов олиб бориш ҳуқуқига эга эмас.
Шу боис, автокомпания янги автомобилларни сотиш ва сотиб олишнинг барча ноқонуний йўлларини олдини олиш учун савдо маълумотлар базасини Давлат йўл ҳаракати хавфсизлик хизмати инспекциясининг янги автомобилларни рўйхатдан ўтказиш базаси билан синхронлаштирмоқчи. Таъкидланишича, бу лойиҳа ноқонуний бойиш тизими пайдо бўлишининг олдини олади ва автомобилни олишда навбатни беришнинг имконсизлигини таъминлайди.

UzAuto Motors начала бороться с продавцами мест в очередях на покупку авто
UzAuto Motors выступила с инициативой синхронизировать базы данных продаж компании с базой регистрации новых автомобилей ГУБДД МВД.
В компании сообщили, что посредством системы продаж были выявлены участившиеся случаи заключения одним лицом 10, 20 и даже 200 договоров на приобретение автомобилей. Детальное изучение показало, что данные лица превратили в бизнес сложившуюся ситуацию и заключают договора с целью дальнейшей уступки своей очереди лицам, не желающим ждать своей положенной очереди.
Также отмечается, что UzAuto Motors и правоохранительные органы без личного обращения/жалобы клиентов не имеет полномочий ни принятия оперативных мер, ни для проведения уголовного расследования. За текущий год на горячую линию и в колл-центр компании не поступило ни одной жалобы касательно так называемых «шапок». Также, подобных обращений не поступало и в правоохранительные органы.
Участие в незаконных сделках уголовно наказуемо для всех ее участников, и гражданский долг каждого сообщать о данных инцидентах в правоохранительные органы или в колл-центр компании.
«Для предотвращения всех неправомерных схем покупки и продажи новых автомобилей компания UzAuto Motors выступила с инициативой синхронизировать базы данных продаж компании с базой регистрации новых автомобилей ГУБДД. Данный проект, реализуемый совместно с Агентством по противодействию коррупции и при поддержке ГУБДД и Мининфоком, позволит сделать невозможным факт уступки очереди на получение автомобиля, предотвратив тем самым появление незаконных схем обогащения», - говорится в сообщении.