Хоразмда ФВБнинг 2 ходими фирибгарликда гумонланиб ҳибсга олинди
Хоразм вилояти Тупроққалъа тумани Фавқулодда вазиятлар бўлими ходими Хазорасп туманида яшовчи фуқаронинг ишончига кириб, мансабдор танишлари орқали уни Хоразм вилояти фавқулодда вазиятлар бошқармасига ишга киритиб қўйиш эвазига 1500 АҚШ доллари талаб қилади.
ДХХнинг Хоразм вилояти бўйича бошқармаси ҳамда ИЖҚК Департаменти ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у олдиндан 400 АҚШ доллари ва 1 млн 300 минг сўм олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Шовот тумани Фавқулодда вазиятлар бўлими ходими ҳам ўзганинг ишончига кириб, ички ишлар органларидаги танишлари орқали унга ҳайдовчилик гувоҳномаси олиб беришини айтиб, эвазига 1400 АҚШ доллари ва 1 млн 300 минг сўм олганлик ҳолати ҳужжатлаштирилди.
Ҳозирда мазкур фавқулодда вазиятлар қутқарувчиларига нисбатан Жиноят Кодексининг 168, 211-моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Тупроккалинском районе Хорезмской области сотрудник отдела по чрезвычайным ситуациям, войдя в доверие к жителю Хазараспского района, потребовал 1500 долларов США за трудоустройство последнего в Главное управление по чрезвычайным ситуациям Хорезмской области через своих должностных знакомых.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого в сотрудничестве с Управлением Службы государственной безопасности по Хорезмской области и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями, он был задержан с поличным при получении 400 долларов США и 1 млн 300 тысяч сумов.
Аналогичный случай зафиксирован и с другим сотрудником отдела по чрезвычайным ситуациям Шовотского района, который, войдя в доверие к гражданину, пообещал через свои связи в органах внутренних дел оформить ему водительское удостоверение и получил за это 1400 долларов США и 1 млн 300 тысяч сумов.