Президент БМТ минбарида нутқ сўзлайди
Давлатимиз раҳбари кейинги ҳафтада Америка Қўшма Штатларига ташриф давомида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида нутқ сўзлайди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот котиби Шерзод Асадов маълум қилди.
Президентимиз халқаро ҳамжамиятни нафақат юртимиздаги ислоҳотлар жараёни, инсон ҳуқуқлари, ижтимоий-сиёсий модернизация соҳаларида эришилган натижалар билан таништирадилар, балки ҳам минтақавий, ҳам глобал аҳамиятга эга қатор муҳим ташаббусларни илгари суриши кутилмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон етакчиси ташриф доирасида АҚШ Президентининг таклифига биноан ўтказиладиган «С5+1» форматидаги АҚШ ва Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учрашувида иштирок этади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ давлатимиз раҳбари 14-15 сентябрь кунлари Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида Марказий Осиё давлат раҳбарларининг навбатдаги, бешинчи Маслаҳат учрашуви ҳамда Оролни қутқариш халқаро жамғармаси саммитида иштирок этиши хабар қилинганди.

Президент Узбекистана Мирзиеев посетит в США ГА ООН и встретится с Байденом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев собирается очно принять участие в 78-й сессии Генассамблеи ООН во второй половине сентября, которая проходит в США. Как заявил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов, узбекистанский лидер выступит с речью в Нью-Йорке.
«В своём выступлении президент «не только ознакомит международную общественность с процессом реформ в нашей стране, достижениями в модернизации социально-политической сферы, но и выдвинет ряд важных инициатив, имеющих как региональное, так и глобальное значение», — отметил представитель президента Узбекистана.
Он добавил, что в этом году форум «Центральная Азия+США» должен пройти на высшем уровне, то есть при участии глав государств. Асадов подчеркнул, что до этого встречи проходили на уровне министров иностранных дел.