Шавкат Мирзиёев: «Аёл сиймоси Яратганнинг тенгсиз мўъжизаси бўлиб қолади»
Тошкентда 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан тантанали байрам тадбири бўлиб ўтди. Бу ҳақда Президент расмий сайти хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз хотин-қизларини байрам билан табриклаб, уларга чуқур ҳурмат-эҳтиром ва энг эзгу тилакларини билдирди.
– Бугунги қувончли айёмда дунёда “фидойи” деган сўзга энг муносиб бўлган Она сиймоси олдида таъзим қиламиз. Ҳаётимиз қувончи, хонадонларимиз кўрки бўлмиш азиз аёлларимиз шаънига энг гўзал тилакларимизни изҳор этамиз. Аёл сиймоси Яратганнинг тенгсиз мўъжизаси бўлиб келган ва ҳамиша шундай бўлиб қолади, – деди давлатимиз раҳбари.
Халқ розилиги аввало, муҳтарама оналар, хотин-қизларнинг розилиги билан боғлиқлиги, уларнинг соғ-саломат бўлиб, бахтли яшашини таъминлаш барча ислоҳотларнинг асосий мақсади ва мезони экани таъкидланди.
Юртимиз аёллари фарзандлар тарбияси, оила ҳаётидаги фидойилиги билан жамиятимиз мустаҳкамлиги ва эртанги кунига замин яратмоқда. Шунингдек, соғлиқни сақлаш, таълим-тарбия, илм-фан, маданият, санъат, саноат ва бошқа соҳаларда самарали меҳнат қилиб, юртимиз ривожига беқиёс ҳисса қўшмоқда.
Президентимизнинг 2019 йил 7 март куни қабул қилинган “8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан мукофотлаш тўғрисида”ги Фармони бунинг муносиб эътирофи бўлди. Фармонга мувофиқ, мамлакатимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигини ошириш, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш, оилаларни мустаҳкамлаш борасидаги муносиб хизматлари учун бир гуруҳ хотин-қизлар Ватанимизнинг юксак унвонлари, орден ва медаллари билан мукофотланди. Улар орасида атоқли олимлар, шоир ва адибларнинг садоқатли умр йўлдошлари ҳам борлиги алоҳида эътиборга молик.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарининг 2 мартдаги қарорига мувофиқ йигирма саккиз нафар фаол қиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланган эди.
Тадбирда ана шу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Сизларнинг мана шундай очилиб, ҳаётдан рози бўлиб юришингиз учун, сизларнинг бахту саодатингиз учун доимо сидқидилдан хизмат қилишга тайёрмиз. Истаймизки, мана шундай қувончли кунларимиз кўп бўлсин, – деди Президент.
Бугун Шавкат Мирзиёев яна бир муҳим ҳужжат – “Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорга имзо чекди. Унда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, маиший ва меҳнат шароитларини яхшилаш бўйича комплекс вазифалар белгиланган.
Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлардан ташриф буюрган хотин-қизлар, турли вазирлик ва идоралар вакилалари тўкин дастурхон атрофида байрамни нишонлади. Тадбирда мамлакатимизда фаолият юритаётган чет эллик дипломат аёллар, жумладан, Франция Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси элчилари, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг турли ваколатхоналари раҳбарлари ҳам иштирок этди.

Шавкат Мирзиёев: «Женщина является несравненным чудом Всевышнего»
В Ташкенте состоялось торжественное праздничное мероприятие в связи с 8 марта – Международным женским днем.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил женщин нашей страны, выразил им свое глубокое почтение и наилучшие пожелания.
– В этот радостный праздник мы преклоняемся перед образом Матери, являющейся идеалом самоотверженности. Адресуем вам, нашим дорогим женщинам, озаряющим нашу жизнь светом любви и теплоты, самые прекрасные слова и лучшие пожелания. Женщина является несравненным чудом Всевышнего и навсегда останется таковым, - сказал глава государства.
Отмечалось, что удовлетворенность народа зависит прежде всего от довольства женщин, уважаемых матерей, обеспечение их счастливой жизни является основной целью и критерием всех реформ.
Женщины, будучи воспитателями молодого поколения, хранителями семейного очага, укрепляют общество и создают прочный фундамент для будущего. Своим плодотворным трудом в сферах здравоохранения, образования, науки, культуры, искусства, промышленности и других областях они вносят огромный вклад в развитие страны.
Достойной оценкой этого стал Указ Президента нашей страны «О награждении в связи с 8 марта – Международным женским днем» от 7 марта текущего года. В соответствии с ним за большие заслуги в деле развития страны, повышения благосостояния народа, воспитания здорового и гармонично развитого поколения, укрепления семей группе женщин присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями. Примечательно, что среди награжденных есть преданные супруги выдающихся ученых, поэтов и писателей.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента от 2 марта двадцать восемь активных девушек страны удостоены Государственной премии имени Зульфии.
На мероприятии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
– Мы готовы неустанно служить во имя того, чтобы вы всегда были такими радостными, довольными жизнью, ради вашего счастья и благополучия. Пусть таких ярких дней будет еще больше, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня Шавкат Мирзиёев подписал еще один важный документ – постановление о мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав женщин и поддержки их предпринимательской деятельности. В нем определены комплексные задачи по обеспечению прав и интересов женщин, улучшению их бытовых и трудовых условий.
За праздничным столом собрались женщины, прибывшие из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, представительницы различных министерств и ведомств.
В мероприятии приняли участие также осуществляющие свою миссию в нашей стране женщины-дипломаты, в частности, послы Французской Республики и Китайской Народной Республики, главы различных представительств Организации Объединенных Наций.
Красочная концертная программа, воспевающая женщин, любовь и заботу, подарила всем отличное настроение.