Шавкат Мирзиёев Сергей Лавровни қабул қилди
Бугун, 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Сергей Лавровни қабул қилди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Учрашув аввалида Президентимиз стратегик шериклик ва иттифоқчиликка асосланган икки томонлама муносабатларнинг ривожланиш суръати тобора ортиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Олий даражадаги мулоқот мунтазамлик касб этгани, ўзаро алмашинувлар мисли кўрилмаган даражада фаоллашгани, кўп қиррали ҳамкорлик, аввало, савдо-иқтисодий, инвестиция, энергетика, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар соҳалар, таълим ва бошқа устувор йўналишларда кенгайиб бораётгани бундан далолат беради.
Сергей Лавров самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди ҳамда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг дилдан саломларини етказди. Икки раҳбарнинг мамлакатларимиз ўзаро ҳамкорликда бугунги даражага эришишидаги ҳал қилувчи роли алоҳида қайд этилди.
Учрашувда Ўзбекистон-Россия муносабатларининг долзарб масалалари кўриб чиқилди, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик мавзулар юзасидан фикр алмашилди.
Жорий йилда ўтказилиши режалаштирилган олий даражадаги учрашувларга тайёргарлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Сегодня, 16 января, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял исполняющего обязанности министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Открывая встречу, Президент Узбекистана с глубоким удовлетворением отметил возрастающую динамику в развитии двусторонних отношений стратегического партнерства и союзничества.
Об этом свидетельствует интенсивный диалог на высшем уровне, беспрецедентная активизация взаимных обменов и расширение многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной, образовательной сферах и в других приоритетных направлениях.
Сергей Лавров поблагодарил главу нашего государства за теплый прием и передал искренние приветствия Президента Российской Федерации Владимира Путина. Особо подчеркнута определяющая роль лидеров двух стран в достижении современного уровня взаимодействия.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы узбекско-российских отношений, состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.