Ҳар бир ҳудудда камида биттадан нодавлат ОТМ очилади
2021 йил 1 сентябрга қадар ҳар бир ҳудудда камида биттадан нодавлат олий таълим ташкилоти ташкил қилинади.
Бу ҳақда АОКАда ўтказилаётган матбуот анжуманида Олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари Узоқбой Бегимқулов маълум қилди.
Таъкидланишича, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан ҳамкорликда амалга ошириладиган мазкур янгилик олий таълим соҳасида соғлом рақобат муҳитини шакллантириш, олий таълим билан қамраб олиш даражасини ошириш мақсадида амалга оширилмоқда.
Шунингдек, Олий таълим муассасаларининг миллий рейтингида сўнгги 5 йил давомида доимий равишда биринчи 3 та ўриндан бирини эгаллаган ОТМларга олий маълумотли кадрлар тайёрлаш бўйича академик ва молиявий мустақиллик берилади.

В каждом регионе будет создан как минимум один негосударственный вуз
До 1 сентября 2021 года в каждом регионе будет создано как минимум одно негосударственное высшее учебное заведение. Об этом в ходе пресс-конференции в АИМК сообщил заместитель министра высшего и среднего специального образования Узокбой Бегимкулов.
Отмечается, что данное нововведение будет реализовано совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в целях создания здоровой конкурентной среды в области высшего образования и увеличения охвата высшим образованием.
Также высшим учебным заведениям, которые на протяжении последних 5 лет входят в тройку лучших национального рейтинга вузов будет предоставлена академическая и финансовая независимость.