Beeline Uzbekistan телекоммуникация соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлашга инвестициялар ўсиши билан жавоб бермоқда
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев IТ-соҳа вакиллари, ёш дастурчилар ва етакчи телекоммуникация компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди. Ушбу учрашувда видеоконференцалоқа орқали вилоят ҳокимлари ва мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан мутахассислар ҳам иштирок этдилар. Йиғилишда VEON Group таркибига кирувчи Beeline Uzbekistan компанияси соҳани ривожлантириш йўлидаги тўсиқларни камайтириш бўйича давлат сиёсати туфайли эришилган натижаларни эълон қилди.
Ўзбекистон ҳукумати IТ ва телекоммуникация компанияларини доимий равишда қўллаб-қувватламоқда. Жумладан, алоқа операторлари қишлоқ жойларда антенна-мачта иншоотларини қуришда ер ва мол-мулк солиғидан, четдан олиб келинган ускуналар учун божхона тўловларидан озод этилди. Бундай чора-тадбирлар компанияларга инфратузилмани ривожлантиришга сармояларни кўпайтириш имконини беради, бу эса мамлакат аҳолисига замонавий рақамли хизматлар мавжудлигига ижобий таъсир кўрсатади.
Beeline Uzbekistan’нинг давлат идоралари билан алоқалар бўйича директори Даврон Азизовнинг сўзларига кўра, акциз тўловлари ва солиқ юкининг камайиши туфайли компания капитал қурилишга, ҳатто энг чекка ҳудудларда ҳам тармоқларни ривожлантиришга фаолроқ сармоя киритиши мумкин. Биргина 2022 йилнинг биринчи ярмида инфратузилмага киритилган тўғридан-тўғри инвестициялар қарийб 43 миллион долларни ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан қарийб икки баробарга кўп. Digital оператор томонидан кўрсатилган хизматлар ҳажми 25 фоизга, бюджетга солиқ тўловлари эса 6,3 фоизга ошди.
Бундан ташқари, 2022 йилда Beeline Uzbekistan Ўзбекистондаги асосий транспорт инфратузилмаси объектларида алоқа сифатини яхшиламоқда. «Тошкент-Самарқанд» автомобиль йўлининг юқори тезликдаги мобил интернет қамрови кенгайтирилди. Ёз охиригача пойтахт ва Самарқанд ўртасида қатновчи «Афросиёб» поездларини ишончли алоқа ва юқори тезликдаги интернет билан таъминлаш режалаштирилган.
«Компаниямизнинг кўплаб лойиҳалари пайдо бўлишида телекоммуникация соҳасига мамлакат ҳукумати томонидан кўрсатилаётган ёрдам сабаб бўлган. Албатта, соҳанинг ривожланиш суръатларини сусайтирувчи нарсалар ҳам бор. Мобил алоқа хизматлари учун акциз солиғини нолга тенглаштириш, база станцияларини қуриш учун ер ажратиш тартибини соддалаштириш масалалари мавжуд. Аммо ҳозирданоқ давлат идоралари билан ҳамкорлигимиз очиқ мулоқот ва икки томоннинг интилишига асосланган. Ишончим комилки, янги қўллаб-қувватлаш чораларининг жорий этилиши телеком компанияларига иқтисодиётга сармоя киритишни кўпайтириш имконини беради, бу эса Ўзбекистонни рақамлаштиришни тезлаштиради», — деди Даврон Азизов.
Unitel МЧЖ 2006 йилнинг 12 сентябридан бошлаб Beeline Uzbekistan савдо белгиси остида хизматлар кўрсатиб келмоқда. Beeline Uzbekistan бош қароргоҳи Амстердам (Нидерландия) шаҳрида жойлашган VEON халқаро телекоммуникация холдинги таркибига киради.
VEON 8 мамлакатда 220 миллиондан ортиқ обуначига эга глобал телекоммуникация ва интернет хизматларини провайдеридир. Унинг акциялари NASDAQ ва Euronext Amsterdam фонд бозорларида жойлашган.
Beeline Uzbekistan'да 1.6 мингга яқин ходим ишлайди. 2006 йилдан буён Ўзбекистон бозорига кириши билан VEON мамлакат телекоммуникация соҳасига 1.2 миллиард АҚШ долларидан ортиқ сармоя киритди. Beeline СБ'нинг Ўзбекистондаги фаолияти давомида 1.8 миллиард доллардан ортиқ солиқ тўланган.

Beeline Uzbekistan отвечает на государственную поддержку телеком-отрасли ростом инвестиций
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями сферы IT, молодыми программистами и руководителями ведущих телекоммуникационных компаний. По видеоконференцсвязи к мероприятию подключались хокимы регионов и специалисты со всей страны. Компания Beeline Uzbekistan, часть Группы VEON, обнародовала на встрече результаты, которых удалось достичь благодаря государственной политике снижения барьеров для развития отрасли.
Правительство Узбекистана последовательно оказывает поддержку IT- и телеком-компаниям. В частности, операторы связи освобождены от налогов на землю и имущество при строительстве антенно-мачтовых сооружений в сельской местности, от таможенных пошлин на завозимое оборудование. Такие меры позволяют компаниям увеличивать объемы инвестиций в развитие инфраструктуры, что позитивно сказывается на доступности современных digital-услуг населению страны.
Как рассказал директор по взаимодействию с государственными органами Beeline Uzbekistan Даврон Азизов, благодаря уменьшению акцизных платежей и налоговой нагрузки компания может активнее инвестировать в капитальное строительство, развивая сети даже в самых отдалённых районах. Только за I полугодие 2022 года прямые инвестиции в инфраструктуру составили около 43 млн долларов США – почти в два раза больше, чем годом ранее. Объем услуг, предоставляемых digital-оператором, вырос на 25%, а налоговые отчисления в бюджет – на 6,3%.
Помимо этого, в 2022 году Beeline Uzbekistan повышает качество связи на ключевых объектах транспортной инфраструктуры Узбекистана. Расширено покрытие высокоскоростным мобильным интернетом автомобильной магистрали Ташкент-Самарканд. До конца лета планируется обеспечить надежной связью и скоростным интернетом поезда «Афросиёб», курсирующие между столицей и Самаркандом.
«Многие проекты нашей компании обязаны своим появлением той поддержке, которую телеком-отрасль получает со стороны правительства страны. Конечно, еще есть моменты, которые снижают темпы развития отрасли. Так, остаются вопросы обнуления акцизного налога на мобильные услуги, упрощения порядка выделения земельных участков для строительства базовых станций. Но уже сейчас наше сотрудничество с государственными органами – это открытый диалог, взаимное стремление идти навстречу. Уверен, что введение новых мер поддержки позволит телеком-компаниям увеличить объемы инвестиций в экономику, что только ускорит цифровизацию Узбекистана», – отметил Даврон Азизов.
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 220 млн абонентов в 8 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.
В Beeline Uzbekistan работают около 1.6 тысячи сотрудников. С 2006 года с выходом на рынок Узбекистана VEON инвестировал в телекоммуникационную индустрию страны более 1.2 млрд долларов США. За время своей деятельности под ТМ Beeline в Узбекистане было уплачено налогов на сумму свыше 1.8 млрд долларов.