Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan yig‘ilishda transport sohasiga xususiy investorlarni jalb qilish ishlari sustligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois, transport vaziri I.Mahkamovga:
- aeroportlarga xususiy sheriklik asosida investorlarni jalb qilish ishlari qoniqarsizligi;
- Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon yo‘nalishidagi tez yurar avtomobil yo‘llarini qurish bo‘yicha xususiy sheriklik loyihalari ham qoniqarsizligi;
- hududlar o‘rtasida avia, temir yo‘l va avtotransport qatnovlarini ko‘paytirish ishlari o‘z holiga tashlab qo‘yilgani ko‘rsatib o‘tildi va oxirgi marta ogohlantirish berildi.
Transport vazirligi va «Uzbekistan Airports»ga:
- 1 iyulga qadar aeroportlarga xususiy sheriklik asosida investor hamda ichki aviaqatnovlar uchun loukosterlarni jalb qilish bo‘yicha amaliy ishlarni boshlash;
- 1 avgustga qadar ichki aviaqatnovlarni haftasiga 90 taga ko‘paytirish topshirildi.
Temir yo‘l tizimi transformatsiyasini jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
Avtomobil yo‘llari sohasida qurilish sifati va ajratilayotgan mablag‘lar nazorati bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Президент дал последнее предупреждение министру транспорта
В ходе совещания под председательством президента Шавката Мирзиёева подверг критике медленную работу по привлечению частных инвесторов в сферу транспорта. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Президент назвал неудовлетворительной работу по привлечению инвесторов в аэропорты на основе государственно-частного партнёрства, а также проекты ГЧП по строительству высокоскоростных автомобильных дорог Ташкент-Самарканд и Ташкент-Андижан.
Отмечена, что работа по увеличению количества авиа-, железнодорожных и автомобильных рейсов между регионами пущена на самотёк.
Глава государства сделал «последнее предупреждение» министру транспорта Илхому Махкамову.
Министерству транспорта и компании Uzbekistan Airports поручено:
- до 1 июля начать практическую работу по привлечению инвесторов в аэропорты и лоукостеров для внутренних рейсов на условиях ГЧП;
- к 1 августа увеличить количество внутренних авиарейсов до 90 в неделю.
Также подчеркнута необходимость ускорить трансформацию железнодорожной системы.
В области автомобильных дорог поставлена задача разработать предложения по контролю качества строительства и выделению средств.