Sariosiyoda o‘nlab o‘quvchilar ovqatdan zaharlandi
Ijtimoiy tarmoqlar orqali Sariosiyo tuman ixtisoslashtirilgan maktab-internatida joriy yilning 18-yanvar kuni o‘quvchilar ovqatdan zaharlangani haqida xabarlar e’lon qilingan.
Ixtisoslashtirilgan maktablar agentligi hodisa sodir bo‘lganini tasdiqladi.
Maktab-internat yotoqxonasiga 120 nafar o‘quvchi joylashgan bo‘lib, shundan 32 nafarida 2024-yil 18-yanvar kuni soat 22:00-24:00 oralig‘ida sog‘lig‘i bilan bog‘liq ko‘ngil aynishi, oshqozonda va qorinda og‘riqlar kuzatildi, deyiladi rasmiy xabarda.
Mazkur holat bo‘yicha maktab-internat hamshirasi birinchi yordam ko‘rsatdi, qo‘shimcha yordam uchun tez yordam xodimlarining ko‘rsatmasiga ko‘ra tuman tibbiyot birlashmasiga olib borildi.
Joriy yilning 19-yanvar kuni Sariosiyo tuman Sanitariya va epidimalogiya osoyishtalik markazi tomonidan maktab-internat oshxonasining sanitariya holati to‘liq o‘rganilib, 18-yanvar kuni o‘quvchilarga berilgan nonushta, tushlik va kechki ovqat namunalari tahlil uchun olindi.
Hozirda barcha o‘quvchilarning sog‘ligi yaxshi. Vaziyat IIB, SES hamda ta’lim muassasalari agentligi tomonidan nazoratga olingan.

Более 30 учащихся отравились в школе-интернате в Сурхандарье
В специализированной школе-интернате в Сариасийском районе Сурхандарьинской области в ночь с 18 на 19 января у 32 учащихся из 120, проживающих в общежитии, наблюдались тошнота и боли в желудке. Информацию об этом, появившуюся в социальных сетях, подтвердило в субботу Агентство специализированных образовательных учреждений Узбекистана.
Медсестра школы оказала детям первую медицинскую помощь, после чего по указанию прибывших врачей скорой помощи учащиеся были доставлены в районное медицинское объединение.
19 января районный центр санитарно-эмидемиологческого благополучия провёл изучение столовой школы и взял образцы пищи, которую употребляли дети. Начато расследование.
Сообщается, что питание на условиях аутсорсинга школе поставляет компания «Азизбек Омад учқуни».
«В настоящее время состояние детей удовлетворительное, они активно участвуют в учебном процессе», — говорится в сообщении.