1969-yilda Baxmal tumanida tug‘ilgan fuqaro V.K. internetning «YouTube» va «Facebook» tarmoqlarida «V.K.» (nomi qisqartirilgan) profillar ochib, ushbu profillari orqali turli mavzularda internet tarmoqlari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqishlar qilib, o‘z chiqishlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlarni keng jamoatchilikka noto‘g‘ri talqin qilib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini internet tarmoqlari orqali haqoratlab, davlat rahbari obro‘siga putur yetkazish va kamsituvchi ma’lumotlarni tarqatib, tuhmat qilib kelayotganligi holati aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan DXX Jizzax viloyat boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi JKning 158-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Prezidentni internetda haqoratlaganlik yoki unga tuhmat qilganlik uchun javobgarlik belgilangani haqida xabar berilgandi.

В отношении жителя Бахмальского района Джизакской области В. К. (1969 года рождения), который оскорблял президента в интернете, возбуждено уголовное дело, сообщили в областной прокуратуре.
Отмечается, что мужчина создал аккаунт в Youtube и страницу в Facebook, публиковал различные видеозаписи и выходил в прямой эфир, где в своих выступлениях неверно толковал широкой общественности реформы, проводимые под руководством президента, оскорблял президента и распространял информацию, унижающую и порочащую имидж главы государства, тем самым оклеветал его.
По данному факту Управление Службы государственной безопасности по Джизакской области возбудило уголовное дело по части 3 статьи 158 (публичное оскорбление или клевета в отношении президента Узбекистана) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.