«Qishloq xo‘jaligida suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni yanada jadal tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda tomchilatib va yomg‘irlatib sug‘orish tizimlarini hamda yerni lazerli uskuna yordamida tekislangan holda diskretli sug‘orish usulini joriy qilish sur’ati besh barobarga oshiriladi.
Shunga ko‘ra, 2021-yilda respublika bo‘yicha jami 430 ming gektar maydonda suvni tejaydigan texnologiyalar joriy qilinadi.
Shundan sug‘oriladigan 200 ming gektar maydonni lazerli uskuna yordamida tekislash orqali suvdan foydalanish samaradorligi oshiriladi.
2021-yildan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda davlat tomonidan qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilariga suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha xarajatlarning bir qismini qoplash uchun subsidiyalar beriladi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan ishlab chiqarilgan lazerli qurilmaga ega avtomatlashtirilgan yer tekislagich agregatlarini sotib olgan qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilariga sotib olingan yer tekislagich agregatlari qiymatining 30 foizi davlat budjetidan qoplab beriladi.
Subsidiya mablag‘lari joriy qilingan suvni tejaydigan texnologiyalar kamida 5 yil ishlatilishi sharti bilan ajratiladi hamda bunday texnologiyalar joriy qilingan yer maydonlari kamida 5 yil mobaynida maqbullashtirilmaydi.
2021-yil 1-dekabrga qadar Suv xo‘jaligi vazirligining mavjud 1 688 ta nasos stansiyasida elektr energiyasining sarfi hamda chiqarilgan suv hajmi hisobini yurituvchi respublika bo‘yicha yagona elektron axborot tizimi ishga tushiriladi.
Shuningdek, professional ta’lim muassasalarida 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish va foydalanish bo‘yicha mutaxassislar (konsultant) tayyorlash, qayta tayyorlash hamda malakasini oshirish tizimi joriy etiladi.

На 430 тысячах гектаров площадей будут внедрены водосберегающие технологии
Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему ускорению организации внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве».
Согласно постановлению, темпы внедрения систем капельного и дождевального орошения, а также
дискретного способа орошения с выравниванием земли с помощью лазерного оборудования будут повышены в пять раз, сообщает телеграм-канал «Правовая информация» Министерства юстиции.
Исходя из этого, в 2021 году на 430 тысячах гектаров площадей по республике будут внедрены водосберегающие технологии.
Из них, с помощью выравнивания лазерным оборудованием на орошаемых 200 тысячах гектаров будет повышена эффективность водопользования.
С 2021 года государством будут выделяться субсидии сельскохозяйственным производителям на покрытие части расходов по внедрению водосберегающих технологий при выращивании сельскохозяйственной продукции.
Сельскохозяйственным производителям, закупившим автоматизированные землепланировочные агрегаты с лазерной установкой, произведенные отечественными производителями, покрываются 30 процентов их стоимости из Государственного бюджета.
Субсидии выделяются с условием применения внедренных водосберегающих технологий не менее 5 лет, и земельные площади, на которых внедрены водосберегающие технологии, не подлежат оптимизации минимум 5 лет.
До 1 декабря 2021 года будет запущена единая электронная информационная система, ведущая учет расхода электрической энергии и объема сбрасываемой воды по республике на действующих 1 688 насосных станциях Министерства водного хозяйства.
Также, начиная с 2021/2022 учебного года будет внедрена система подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов (консультантов) по внедрению и применению водосберегающих технологий в профессиональных образовательных учреждениях.