O‘zbekiston va Qirg‘iziston chegarasidagi yana bir o‘tkazish punkti tiklandi
O‘zbekiston va Qirg‘iziston davlat chegarasidagi «Oq-Tosh» (Qirg‘iziston) — «Birlashgan» (O‘zbekiston) o‘tkazish punkti ishi 25-dekabr kuni qayta tiklandi. Bu haqda «Podrobno.uz» xabar berdi.
Punkt Qirg‘izistonning Barak eksklavi aholisiga mamlakatning asosiy hududiga bemalol o‘tish imkoniyatini beradi.
Bu haqdagi kelishuvga 18-dekabr kuni O‘sh shahrida bo‘lib o‘tgan Qirg‘iziston bosh vaziri Mahammadkaliy Abilgaziyev va O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov o‘rtasidagi muzokaralar chog‘ida erishilgan. Muzokaralar ikki mamlakat chegaradosh viloyatlar rahbarlari kengashining ikkinchi yig‘ilishida bo‘lib o‘tgan.
«Oq-Tosh» o‘tkazish punkti davlat chegarasining Qirg‘iziston — O‘zbekiston qismida joylashgan va Barak eksklavini O‘sh viloyatining Qora-Suv tumani bilan bog‘lab turadi. Mazkur punkt Barak qishlog‘i aholisini o‘tkazishni 2013-yilning bahorida vaqtincha to‘xtatgan edi.
Avval Barak eksklavi aholisi Qirg‘izistonning asosiy hududiga o‘tish uchun 150 kilometr masofani bosib o‘tib, «Qizil-Qiya avtoyo‘l» nazorat-o‘tkazish punktiga borishga majbur edi. O‘sh shahriga yetib borish uchun esa 300 kilometr masofani bosib o‘tish talab qilingan. Endi «Oq-Tosh» punkti orqali mamlakatning asosiy hududiga o‘tish uchun bir kilometrdan sal ko‘proq masofa bosib o‘tiladi.
O‘tkazish punktlari har kuni soat 09:00 dan 19:00 gacha ishlaydi. Favqulodda vaziyatlarda aholini o‘tkazish kechayu kunduz amalga oshiriladi.

На границе Узбекистана и Кыргызстана возобновлена работа пропускного пункта
Пункт пропуска «Бирлашган» — «Ак-Таш» после пятилетнего перерыва возобновил работу для прохода жителей кыргызского эксклава Барак.
Для беспрепятственного прохода жителей кыргызского эксклава Барак Кара-Сууйского района Ошкской области 25 декабря возобновил работу упрощенный пункт пропуска «Бирлашган» (Узбекистан) — «Ак-Таш» (Кыргызстан), сообщила пресс-служба аппарата правительства Кыргызстана.
Пункты пропуска будут функционировать ежедневно с 9:00 до 19:00 часов, а при возникновении экстренных ситуаций — круглосуточно.
Пропуск жителей села Барак был приостановлен весной 2013 года, но по договоренности с пограничной службой Кыргызстана в село поставляли продукты питания, медицинские препараты, семена и удобрения.
Ранее жители эксклава были вынуждены пересекать границу через КПП «Кызыл-Кия-автодорожный», делая крюк в 150 км. Чтобы добраться до Оша, им приходилось проезжать около 300 км.
Договоренность о возобновлении работы пункта пропуска была достигнута 18 декабря в ходе переговоров премьер-министров Абдуллы Арипова и Мухаммедкалыя Абылгазиева на заседании совета глав приграничных областей Узбекистана и Кыргызстана.