Prezident jangovar shaylikka keltirilgan bo‘linmalarning maxsus-taktik mashqlarini kuzatdi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev 28 noyabr kuni Chirchiq dala o‘quv maydonida yuqori darajadagi jangovar shaylikka keltirilgan bo‘linmalarning maxsus-taktik mashqlarini kuzatdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, Mudofaa vazirligi harbiy qismlarining jangovar tayyorgarligini kompleks tekshirish maqsadida 26 noyabr tongda «Trevoga!» signali berilgandi. Shu paytgacha mamlakatimiz armiyasida bunday keng ko‘lamli to‘satdan tekshiruv o‘tkazilmagandi.
Signaldan so‘ng Mudofaa vazirligi markaziy apparati, barcha harbiy okrug va bo‘linmalarda zarur tashkiliy ishlar amalga oshirildi. Harbiy poligonlarda bir nechta maxsus-taktik mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Chirchiq dala o‘quv maydonida o‘tkazilgan mashg‘ulotlarda havo-desantchilari, artilleriyachilar, motoo‘qchilar, tankchilar, maxsus operatsiya kuchlari hamda Harbiy havo kuchlari bo‘linmalari qatnashdi.
Shartli dushman bazalariga va u joylashgan hududlarga O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy havo kuchlari tarkibidagi qiruvchi samolyotlar va vertolyotlardan zarbalar berildi.
Shundan keyin jang maydonida zirhli qalqon tankchilar bo‘linmasi paydo bo‘ldi. Ular tank biatlonida qo‘llaniladigan “Suvli to‘siq”, “Eskarp” va “Tirsakli ko‘prik”dan moxirona o‘tib, belgilangan marrani egalladi.
Mudofaa operatsiyasini olib borish jarayonida, shartli og‘ir yaralangan harbiy xizmatchilarni jang maydonidan olib chiqish, vertolyotda evakuatsiya qilish jarayoni namoyish etildi.
Zamonaviy jangovar vertolyotlar shaxsiy tarkibni belgilangan hududga desantlashtirdi. Parashyut-desant bataloni xizmatchilari marralar oralig‘idan suqulib kirgan shartli dushmanni umumqo‘shin zaxira kuch va vositalari bilan yakson qilish vazifasini muvaffaqiyatli bajardi.
Maxsus-taktik mashg‘ulotlar harbiylarimizning yuksak professional mahoratini, yuqori jangovar shayligini, bir tanu bir jon bo‘lib harakatlanishini namoyon etdi.
Mashg‘ulotlarni harbiy-ma’muriy sektorlar, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ham kuzatib bordi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev poligon yonidagi harbiy qismda yaratilgan sharoitlarni, qurol-aslaha va texnikalarni ko‘zdan kechirdi. Mudofaa tizimida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlardan maqsad mamlakatimiz xavfsizligini mustahkamlash, xalqimiz tinchligini ta’minlash ekanini ta’kidladi.
Vatanparvarligi, professionalligi bilan alohida namuna ko‘rsatgan polkovnik Qodir Tursunovga avtomashina, harbiy xizmatchilarga planshetlar sovg‘a qilindi.

Президент понаблюдал за специальными тактическими учениями военнослужащих (фото)
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 28 ноября на Чирчикском полигоне понаблюдал за специальными тактическими учениями подразделений, приведенных в высокую степень боевой готовности. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Как известно, для комплексной проверки боевой готовности воинских частей Министерства обороны утром 26 ноября был дан сигнал "Тревога!". До настоящего времени такой внезапной широкомасштабной проверки в армии нашей страны не проводилось.
После сигнала в центральном аппарате Министерства обороны, всех военных округах и подразделениях выполнены необходимые организационные меры. На военных полигонах проведен ряд специальных тактических учений.
В учениях на Чирчикском полигоне приняли участие воздушно-десантные, артиллерийские, мотострелковые, танковые подразделения, подразделения специальных операций, а также Военно-воздушных сил.
По базам и позициям условного противника ударили истребители и вертолеты Военно-воздушных сил Министерства обороны.
Затем на полигоне появилось подразделение танков. Оно мастерски преодолело водную преграду, эскарп и колейный мост - преграды, используемые в танковом биатлоне, и вышли на указанный рубеж.
В ходе операции отработаны действия по выводу условно тяжело раненных военнослужащих из поля боя, эвакуации их на вертолете.
Современные боевые вертолеты выполнили десантирование личного состава на обозначенное место. Силы парашютно-десантного батальона при содействии сил и средств общевойскового резерва успешно выполнили задачу по уничтожению условного противника, просочившегося через боевые порядки.
Специальные тактические учения продемонстрировали высокие профессионализм и боеготовность наших военнослужащих, их умение действовать как единое целое.
За учениями следили также руководители военно-административных секторов, соответствующих министерств и ведомств.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в воинской части, расположенной рядом с полигоном, осмотрел вооружение и технику. Отметил, что целью осуществляемых в системе обороны реформ являются укрепление безопасности нашей страны, обеспечение мирной жизни народа.
Особо отличившемуся своим профессионализмом полковнику Кодиру Турсунову подарен автомобиль, военнослужащим - планшеты.
Здесь же состоялось совещание с руководителями военно-административных секторов, министерств и ведомств.