TIV Qozog‘istonda gazdan zaharlangan hamyurtlarimiz haqida ma’lumot berdi
Tashqi ishlar vazirligi tomonidan mamlakatimizning Qozog‘istondagi elchixonasiga tayanib bergan ma’lumotga ko‘ra 2019-yilning 3-iyun kuni soat 00.15da Qarag‘anda shahrida 16 nafar O‘zbekiston fuqarosi maishiy gazdan zaharlanishi qayd etilgan.
Hamyurtlarimiz joylashtirilgan Qarag‘anda viloyati tibbiyot markazi toksikologiya bo‘limi tomonidan og‘zaki berilgan ma’lumotga binoan quyidagi O‘zbekiston fuqarolari zaharlangan:
- Xusanov Sardor, 20.07.2001-y.da tug‘ilgan;
- Jurayev Valentin, 15.04.1998-y.da tug‘ilgan;
- Husanov Sharip, 08.02.1973-y.da tug‘ilgan;
- Tochkanov Alisher, 17.10.1996-y.da tug‘ilgan;
- Ne’matov Baxodur, 30.03.1992-y.da tug‘ilgan;
- Elboyev Odil, 12.04.1986-y.da tug‘ilgan;
- Yelboyev Farux, 02.02.1992-y.da tug‘ilgan;
- Tochkanov Shahzod, 10.03.1999-y.da tug‘ilgan;
- Tochkanov Doston, 24.10.1995-y.da tug‘ilgan;
- Tochkanov Oybek, 15.02.1996-y.da tug‘ilgan;
- Iskandarov Obid Sallohodinovich, 01.08.1995-y.da tug‘ilgan;
- Samiyev Azbek, 01.01.1998-y.da tug‘ilgan;
- Husanov Egamberdi, 25.01.1976-y.da tug‘ilgan;
- Maurutov Izzat, 01.01.1991-y.da tug‘ilgan;
- Husanov Niyaz, 01.01.1990-y.da tug‘ilgan;
- Husanov Kobonuyet, 18.04.1982-y.da tug‘ilgan.
Qozog‘iston vakolatli organlarining dastlabki taxminlariga ko‘ra mazkur hodisa O‘zbekiston fuqarolari ta’mirlash ishlarini bajargan yangi qurilayotgan uyda benzin agregatidan is gazi chiqishi oqibatida sodir bo‘lgan.
Hamyurtlarimiz «maishiy gaz, jumladan is gazidan ingalyasion zaharlanishning o‘rtacha og‘irlik darajasi. Toksikogipoksik entsefalopatiya» tashxisi bilan kasalxonaga joylashtirilgan.
Mazkur yurtdoshlarimizdan E. Husanov, I. Maurutov, N. Husanov va K. Husanovga sog‘lig‘ining barqaror holatda ekanligi munosabati bilan ruxsat berilgan.
Qarag‘anda shahri huquq-tartibot organlari tomonidan mazkur favqulodda holatning sabab va oqibatlarini aniqlash maqsadida surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Elchixona tomonidan mazkur masala nazoratga olingan va murojaat uchun maxsus telefon raqami ochilgan: +77772182020.

16 узбекистанцев отравились бытовым газом в Казахстане
По информации Посольства Узбекистана в Казахстане, 3 июня 2019 года в 0:15 в городе Караганде зафиксирован факт отравления бытовым газом 16 граждан Узбекистана.
Согласно устным данным отделения токсикологии областного медицинского центра г.Караганды, куда доставлены наши соотечественники, пострадали следующие граждане Узбекистана:
- Хусанов Сардор, 20.07.2001 г.р.;
- Джураев Валентин, 15.04.1998 г.р.;
- Хусанов Шарип, 08.02.1973 г.р.;
- Точканов Алишер, 17.10.1996 г.р.;
- Неъматов Бахадур, 30.03.1992 г.р.;
- Элбаев Одил, 12.04.1986 г.р.;
- Елбаев Фарух, 02.02.1992 г.р.;
- Точканов Шахзод, 10.03.1999 г.р.;
- Точканов Дастан, 24.10.1995 г.р.;
- Точканов Айбек, 15.02.1996 г.р.;
- Искандаров Обид, 01.08.1995 г.р.;
- Самиев Азбек, 01.01.1998 г.р.;
- Хусанов Эгамберди, 25.01.1976 г.р.;
- Маурутов Иззат, 01.01.1991 г.р.;
- Хусанов Нияз, 01.01.1990 г.р.;
- Хусанов Кобонует, 18.04.1982 г.р.
По предварительной версии компетентных органов Казахстана, происшествие произошло в результате утечки угарного газа из бензинного агрегата в новостроящемся доме, где узбекские граждане выполняли ремонтные работы.
Пострадавшие были госпитализированы с диагнозом «ингаляционное отправление бытовым газом, в том числе угарным газом, средней степени тяжести. Токсикогипоксическая энцефалопатия».
Из указанных пострадавших граждан Э.Хусанов, И.Маурутов, Н.Хусанов и К.Хусанов покинули приемный покой в связи со стабильным состоянием здоровья.
Органами правопорядка Караганды ведется разбирательство с целью выяснения причин и последствий чрезвычайной ситуации.