Tojikiston-O‘zbekiston nazorat-o‘tkazish punktlari odatiy ish rejimiga o‘tkaziladi
Joriy yilning 15 martidan boshlab Tojikiston-O‘zbekiston davlat chegarasidagi nazorat-o‘tkazish punktlari faoliyati odatdagi ish rejimiga o‘tkaziladi.
Ma’lum qilinishicha, yuqumli kasalliklar nazorati faqat COVID-19 infeksiyasiga qarshi to‘liq emlanganlik to‘g‘risidagi guvohnomani taqdim etish asosida, ya’ni Tojikiston hududida koronavirus infeksiyasi bo‘yicha virusologik tekshiruvsiz amalga oshiriladi.
Respublika shtabi tomonidan qabul qilingan qarorga ko‘ra, O‘zbekiston sog‘liqni saqlash organlari va muassasalari, shuningdek, MDHning boshqa davlatlari tomonidan COVID-19ga qarshi emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikatlar rasman tan olinadi.

Работа пропускных пунктов на таджикско-узбекской границе переводится на обычный режим
С 15 марта 2022 года деятельность пропускных пунктов на таджикско-узбекской государственной границе переводится на обычный режим, сообщает ИА «Дунё».
Отмечается, что контроль инфекционных заболеваний будет осуществляться только на основе предоставления свидетельства о полной вакцинации против инфекции COVID-19, без прохождения на территории Таджикистана вирусологической проверки на наличие инфекции коронавируса.
Согласно решению, официально признаётся свидетельство о вакцинации против COVID-19, выданное органами и учреждениями здравоохранения Узбекистана, а также другими странами Содружества Независимых Государств после прохождения вакцинации».