26-aprel tongida qo‘rquvdan uyg‘ongan shahar. Toshkent zilzilasiga 57 yil to‘ldi (foto)
«O‘zarxiv» agentligi tomonidan arxiv ishi va ish yuritish holati mavzusida press-tur tashkil etildi. Tadbir doirasida Toshkent zilzilasi oqibatida yuz bergan vayronagarchiliklar aks etgan kichik fotosuratlar ko‘rgazmasi ham o‘tkazildi.
1966-yil 26-aprel kuni soat 05:23da Toshkentda dahshatli zilzila sodir bo‘lgan. Zilzila o‘chog‘idagi silkinish magnitudasi 5,2, epitsentrdagi yer yuzasida seysmik ta’sir esa 8 balldan ortiq, chekka joylarda 6 ballni tashkil etgan.
Zilzila oqibatida 78 ming oila uysiz qolgan, 8 kishi halok bo‘lgan va taxminan 200 kishi jarohatlar tufayli shifoxonaga yotqizilgan.
1976-yil — fojianing 10 yilligi munosabati bilan Toshkentda zilzila oqibatlarining bartaraf etilishiga bag‘ishlangan «Jasorat» monumental majmuasi o‘rnatildi.

Агентство "Узархив" организовало пресс-туры на тему состояния архивного дела и делопроизводства. В рамках мероприятия была представлена небольшая выставка фотографий, демонстрирующих разрушения, вызванные землетрясением, которое произошло утром в 05:23 в Ташкенте 26 апреля 1966 года.
Магнитуда сотрясения в эпицентре землетрясения составила 5,2, а сейсмическое воздействие на поверхность земли в эпицентре было более 8 баллов, а на окраинах - 6 баллов. Эта трагедия оставила без крова 78 тысяч семей, 8 человек погибли, около 200 человек были госпитализированы из-за травм.
К 10-летию этой трагедии, в 1976 году, в Ташкенте был установлен монументальный комплекс "Мужество", посвященный ликвидации последствий землетрясения.