Jizzaxda 59 kishiga soxta hujjatlar bilan mikroqarz olganlar ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning ma’lum qilishcha, fuqarolarning murojaatlariga asosan viloyatning Sharof Rashidov tumanida o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda, fuqaro Sh.A. va boshqalar «J.I.» MChJda ishlamagan 59 nafar fuqaro nomiga soxta hujjatlarni rasmiylashtirish orqali bank muassasasidan jami 1,6 mlrd so‘m mikroqarz olishga erishib, ushbu mablag‘larni firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirganliklari aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Джизаке мошенники оформили микрозаймы на имя 59 человек
В Джизаке мошенники оформили микрозаймы на имя 59 человек. Об этом сообщили в Департаменте при Генпрокуратуре.
В ходе доследственной проверки, проведенной на основании нескольких граждан, стало известно, что гражданин Ш.А. и другие лица оформили поддельные документы на имя 59 человек, которые не работали на предприятии ООО «Ж.И.» и получили микрозаймы в размере 1,6 млрд сумов и присвоили эти деньги.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 и 228 Уголовного кодекса, ведется следствие.