Avtomobillarga ekostiker berish muddati o‘zgardi
Hukumatning joriy yil 3-iyuldagi qarori bilan 2024-yil 29-martdagi 166-son qarorga o‘zgartirish kiritildi. Unga ko‘ra, barcha toifadagi avtomototransport vositalariga ekologik stikerlarni joriy etish muddatlari yangilandi.
Ya’ni, avtomobillar uchun ekostikerlarni joriy etishning avvalgi – 2024 yilning 1 iyun muddati 2025 yil 1 martga o‘zgartirildi.
2025-yil 1-martdan boshlab transport vositalarining me’yoriy hujjatlarga muvofiqlik darajasini aniqlash va ekologik stikerlar berish boshlanadi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-yanvariga qadar ekologik zonalar haqidagi umumlashgan ma’lumotlardan iborat O‘zbekistonning atmosfera havosi bo‘yicha dinamik elektron ekologik xaritasi ishlab chiqiladi.
Ekologik zonalar hududida va ularga kirish joylarida aholini qulay tarzda xabardor qiluvchi belgilar o‘rnatiladi. Ma’lumotlar elektron platformalarda e’lon qilib boriladi.

Выдача экостикеров в Узбекистане перенесена на следующий год
Постановлением Кабинета Министров от 3 июля были внесены изменения и дополнения в ряд правительственных решений, направленных на улучшение экологической ситуации в различных отраслях.
Теперь на территориях экологических зон (красные, желтые и зеленые) и на их границах должны быть установлены информационные знаки. Информация об этих зонах должна публиковаться на онлайн-платформах.
Кроме того, правительство перенесло сроки поэтапного внедрения системы «Экологический транспорт» с 1 июня 2024 года на 1 марта 2025 года. С этой даты начнется оценка соответствия транспортных средств экологическим нормативам и выдача экологических наклеек.