Ayrim hududlarga yangi maqom beriladi
«Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–171-son, 31.05.2023 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tuzilmasida Situatsion markaz tashkil etildi.
2023 yil 1 iyulgacha «Toza hudud» davlat unitar korxonalari va obodonlashtirish boshqarmalariga tegishli qattiq maishiy chiqindi poligonlari Vazirlik tasarrufiga o‘tkaziladi.
2025 yil 1 yanvargacha tibbiyot muassasalari, veterinariya va farmatsevtika sohasi tashkilotlarining chiqindilari bo‘yicha quyidagi tartib bosqichma-bosqich joriy etiladi:
- chiqindilarni yig‘ish va saqlash soha tashkilotlari tomonidan;
- ushbu chiqindilarni olib chiqib ketish va utilizatsiya qilish sanitar tozalash korxonalari tomonidan markazlashgan holda amalga oshiriladi.
2023 yil 1 iyuldan qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash, olib chiqib ketish bo‘yicha aholiga ko‘rsatilgan xizmatlar uchun vujudga kelgan qarzdorlikni majburiy tartibda undirish uchun sudga da’vo arizalari sanitar tozalash xizmatlarini ko‘rsatuvchi korxonalar tomonidan kiritiladi.
2024 yil 1 yanvardan Bo‘stonliq va Zomin tumanlaridagi turistik-rekreatsion zonalarda ekologik toza hudud rejimi tatbiq etiladi.
Vazirlik davlat organlari va tashkilotlarida qog‘ozdan foydalanishni keskin kamaytirish, ayrim yo‘nalishlarda faoliyatni to‘liq raqamlashtirish orqali qog‘ozdan to‘liq voz kechish bo‘yicha nazorat o‘rnatishga mas’ul etib belgilandi.
2024 yil 1 martdan ekologik toza hudud rejimi joriy qilingan hududlardagi fuqarolar yig‘inlariga «ekomahalla», «ekoqishloq» va «ekoovul» maqomi beriladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Tabiat resurslari vazirligi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi deb qayta nomlanishi ma’lum qilingandi.

Отдельным регионам будет присвоен статус «экомахалля», «экосело» и «экоаул»
Принято Постановление Президента «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата» (ПП №171 от 31.05.2023 года).
Постановлением в структуре Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата создан Ситуационный центр.
До 1 июля 2023 года полигоны твердых бытовых отходов, принадлежащие государственным унитарным предприятиям «Тоза худуд» и управлениям благоустройства, передаются в ведение Министерства.
По отходам медицинских учреждений, организаций сферы ветеринарии и фармацевтики поэтапно внедряется порядок, предусматривающий осуществление до 1 января 2025 года:
сбора и хранения отходов – отраслевыми организациями;
вывоза и утилизации отходов – предприятиями санитарной очистки в централизованном порядке.
С 1 июля 2023 года исковые заявления о принудительном взыскании образовавшейся дебиторской задолженности за услуги, оказанные населению по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, вносятся в судебные органы предприятиями, оказывающими услуги санитарной очистки.
С 1 января 2024 года будет введен режим экологически чистой территории в туристско-рекреационных зонах Бостанлыкского и Зааминского районов.
Министерство было назначено ответственным за установление контроля за кардинальным сокращением использования бумаги в государственных органах и организациях, по отдельным направлениям – полный отказ от бумаги путем полной цифровизации деятельности.
Сходам граждан на территориях, где введен режим экологически чистой территории, с 1 марта 2024 года предоставляется статус «экомахалля», «экосело» и «экоаул».