Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishmoqda.
Davlatimiz rahbarining dastlabki tashrifi Davlat bojxona qo‘mitasida Bojxona rasmiylashtiruvi markaziga bo‘ldi.
Bu yerda Ma’lumotlarni qayta ishlash markazi, Masofaviy elektron deklaratsiyalash posti, «Call-markaz», Targetlash va xavflarni boshqarish bo‘limlari tashkil etilgan. Axborot tizimi xorijiy davlatlar, mamlakatimiz vazirlik va idoralari, tashqi iqtisodiy faoliyat vakillari, aviakompaniyalar ma’lumotlari bilan integratsiya qilingan. Ishni tashkil etishda tadbirkorlarning takliflari ham inobatga olingan.
Ma’lumotlarni qayta ishlash markazi amaldagi zaxiraga nisbatan o‘n barobar katta hajmli zamonaviy serverlar, kompyuter va boshqa zarur uskunalar bilan jihozlangan. Bu aloqa kanallari tezligini 5 barobarga oshirish va rasmiylashtiruv vaqtini 2 barobarga qisqartirishni ta’minlaydi. Butun tizim kiberhujumlardan himoyalangan.
Masofaviy elektron deklaratsiyalash postida dastlabki bosqichda Toshkent shahri tadbirkorlari masofadan turib yuboradigan bojxona yuk deklaratsiyalarini tezkorlik bilan rasmiylashtirish yo‘lga qo‘yildi. Keyinchalik bu bilan respublikadagi barcha rasmiylashtiruv jarayonlarini qamrab olish rejalashtirilgan.
«Call-markaz»da bojxona organlarining 11-08 ishonch telefoni hamda qo‘mita veb-sayti orqali kelib tushayotgan murojaatlarga javob beriladi.
Targetlash va xavflarni boshqarish bo‘limi Jahon bojxona tashkiloti bilan hamkorlikda, rivojlangan davlatlar tajribasi asosida ochilgan. Bu yerda tezkor tuzilmalar tomonidan bojxonaning 50 ta, Jahon bojxona tashkilotining 3 ta axborot dasturi, 30 dan ortiq idoralar va xorijiy bojxonalarning ma’lumotlari tahlil qilinib, xavf-xatarlar baholanadi va barcha bojxona postlari faoliyati masofadan boshqariladi.
Markaziy bojxona laboratoriyasi ham ekspertiza jarayonlarini qisqartirish va aniqligini oshirishga qaratilgan ilg‘or uskunalar bilan jihozlandi.
Umuman, Prezident farmoni asosida soha raqamlashtirilishi natijasida bojxona rasmiylashtiruvi vaqti o‘rtacha 2 barobarga qisqardi. Masalan, shu vaqt eksport yo‘nalishida 2017 yilda 5 soat 42 daqiqa bo‘lgan bo‘lsa, 2023 yilda 30 daqiqani tashkil etmoqda.
Import tovarlarining 80 foizi va eksport tovarlarining 89 foizi soddalashtirilgan tartibda rasmiylashtirilmoqda. Bojxona yuk deklaratsiyalarini sun’iy intellekt yordamida avtomatik rasmiylashtirish hajmi ham oshirilmoqda.
- Bu sharoitlar, natijalar, albatta, odamni quvontiradi. Lekin raqamlashtirish shunday jarayonki, bir joyda cheklanib qolmaydi. Sohada qilingan ishlardan ko‘ra, qilinishi kerak bo‘lgan vazifalar ko‘p. Shuning uchun qulayliklarni muntazam oshirib borish zarur. Tizim faoliyatiga tadbirkorlar baho berishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Import tarkibining tahlili asosida mahalliy tadbirkorlarga taklif berish, bojxona hududida qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Xodimlarning moddiy-ijtimoiy sharoitlarini yaxshilab, tizimni korrupsiyadan xoli sohaga aylantirish vazifasi qo‘yildi.

В Ташкенте введен в эксплуатацию центр таможенного оформления (фото)
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с результатами работы Центра таможенного оформления в Ташкенте.
Указом главы государства от 27 апреля 2022 года по дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования определены меры по цифровой трансформации сферы, повышению качества и скорости оказания услуг. В частности, с этой целью при Таможенном комитете создан Центр таможенного оформления. Президент посетил этот комплекс.
Здесь созданы центр обработки данных, пост удаленного электронного декларирования, колл-центр, отделы таргетирования и управления рисками. Информационная система интегрирована с базами данных иностранных ведомств, министерств и ведомств нашей страны, субъектов внешнеэкономической деятельности, авиакомпаний. При организации работы центра были также учтены предложения предпринимателей.
Центр обработки данных оснащен современными серверами вместимостью в десять раз больше, чем прежде. Это обеспечило увеличение скорости каналов связи в 5 раз и сокращение времени оформления в 2 раза. Система защищена от кибератак.
На посту удаленного электронного декларирования на начальном этапе оперативно обрабатываются грузовые таможенные декларации, отправленные дистанционно предпринимателями города Ташкента. В дальнейшем планируется охватить все процессы таможенного оформления, осуществляемые в республике.
Здесь же обрабатываются обращения, поступающие в колл-центр таможенного комитета по горячей линии "11-08" и через веб-сайт ведомства.
Отдел таргетирования и управления рисками открыт в сотрудничестве со Всемирной таможенной организацией на основе опыта развитых стран. Здесь оперативные структуры анализируют данные 50 информационных систем таможни и 3 информационных систем Всемирной таможенной организации, а также данные более 30 ведомств и таможен иностранных государств, оценивают риски, дистанционно контролируют деятельность всех таможенных постов.
Центральная таможенная лаборатория также оснащена современным оборудованием, ее деятельность направлена на сокращение продолжительности и повышение точности экспертизы.
В целом в результате цифровизации отрасли в соответствии с указом Президента время таможенного оформления сократилось в среднем в 2 раза. Например, если в 2017 году на оформление экспортных поставок уходило 5 часов 42 минуты, то в 2023 году это время составляет 30 минут.
Оформление 80 процентов импорта и 89 процентов экспорта осуществляется в упрощенном порядке. Также растут показатели автоматической обработки грузовых таможенных деклараций с помощью искусственного интеллекта.
- Созданные здесь условия не могут не радовать. Но цифровизация – это процесс, не стоящий на месте. В сфере еще много задач, которые предстоит решить. Поэтому необходимо постоянно работать над улучшением удобства услуг. Оценку деятельности системы должны давать предприниматели, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по предоставлению отечественным предпринимателям предложений на основе анализа структуры импорта, расширению переработки на таможенной территории. Поставлена задача превратить таможню в сферу без коррупции, улучшив материальное и социальное обеспечение сотрудников.