Bosh prokuratura paxta tozalash sexidagi qing‘irlikni fosh etdi
Surxondaryodagi paxta tozalash korxonalaridan birida 214,4 mln. so‘mlik chigitni o‘zlashtirish holati aniqlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Inspeksiyaning Surxondaryo viloyat boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tekshirishda, viloyatdagi paxta tozalash korxonalarining birida sex boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan S.S. go‘yoki belgilangan tartibda saqlanmaganligi, sifati buzilganligi natijasida ekish uchun yaroqsiz holga kelib qolgan 5 turdagi umumiy qiymati 214,4 mln. so‘mlik 72 tonna sara urug‘lik chigitlarni soxta dalolatnomalar rasmiylashtirgan holda chiqim qilib, juda ko‘p miqdordagi davlat mulkini talon-toroj qilganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Генпрокуратура раскрыла хищения в хлопкоочистительном заводе
В проведенной сотрудниками Сурхандарьинского областного управления Инспекции при Генеральной прокуратуре проверке выявлены хищения хлопкоочистительном заводе.
По данным Генпрокуратуры, проработавший начальником цеха в одном из заводов области по очистке хлопка С.С. подделав акты о списании 72 тонны отборных семян хлопчатника 5 видов на общую сумму 214,4 млн. сум, которые якобы пришли в непригодность для посева в результате неправильного хранения и ухудшения качества, совершил хищение государственного имущества в особо крупном размере.