Rossiya tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarovaning O‘zbekistonda rasmiy doiralarda davlat tili ustuvor bo‘lishini belgilovchi qonun loyihasi atrofidagi muhokamalarga munosabat bildirgani yurtimizda keskin norozilikka sabab bo‘lgan edi. Ushbu bayonotdan uch kun o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi rasmiy javob qaytardi.
«Ommaviy axborot vositalarida va ijtimoiy tarmoqlarda xorijiy davlatlar ba’zi rasmiy shaxslarining mamlakatimizda qonunchilik talablariga muvofiq, jamoatchilik muhokamasiga kiritilgan davlat tili masalasi bo‘yicha me’yoriy-huquqiy hujjat yuzasidan bildirgan fikrlari munosabati bilan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi quyidagilarni qayd etadi.
Davlat tilini tartibga soluvchi sohaga bog‘liq masalalar davlatning mutlaq ichki siyosatiga daxldor bo‘lib, har qanday aralashuv aslo maqbul emas.
Mamlakatimiz hududida yashovchi barcha millat va elatlar tiliga hurmat bilan munosabatda bo‘lish respublika qonunchiligida o‘z ifodasini topgan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 4-moddasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi o‘z hududida istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishini ta’minlaydi, ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratadi.
Bundan tashqari, 1995 yilda qabul qilingan «Davlat tili to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 9-moddasiga binoan davlat hokimiyati va boshqaruv organlarida ish davlat tilida yuritiladi.
Shuningdek, qonun o‘z ona tilini o‘rganish va undan foydalanish, xususan ta’lim olish, davlat tashkilotlariga murojaat qilish, huquqiy va boshqa ma’lumotlardan foydalanish hamda ishbilarmonlik muomalasida hech qanday to‘siqlarsiz qo‘llash imkoniyatini kafolatlaydi.
Ko‘plab maktab va oliy ta’lim muassasalari, jumladan xorijiy universitetlar filiallari, madaniyat markazlarida o‘qitish, davriy nashrlarni chop etish, tele va radiodasturlar turli tillarda olib borilayotgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
Shu munosabat bilan O‘zbekistonda istiqomat qiluvchi boshqa millatlar holati to‘g‘risida tashvishlarga hech qanday asos yo‘q. Gap yuqorida zikr qilingan 1995 yilda qabul qilingan qonun ijrosi haqida ketmoqda.
Tashqi ishlar vazirligi mamlakatimizda Davlat tili haqidagi qonun talablariga rioya etish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish jarayonida xolis bo‘lishga, oldindan asossiz xulosa chiqarmaslikka va hurmat saqlanishiga umid qiladi».

Вопросы регулирования сферы госязыка не приемлют вмешательства — в МИД прокомментировали высказывание Захаровой
В МИД Узбекистана прокомментировали высказывание Марии Захаровой по поводу законопроекта о ведении делопроизводства в госорганах на узбекском языке:
«В связи с дискуссией в СМИ и социальных сетях, заявлениями некоторых официальных лиц зарубежных государств относительно вынесенного в нашей стране, в соответствии с требованиями национального законодательства, на общественное обсуждение нормативно-правового акта по вопросам государственного языка, МИД Узбекистана отмечает следующее.
Вопросы, связанные с регулированием сферы государственного языка, являются исключительной прерогативой внутренней политики государства и не приемлют вмешательства.
В республике законодательно закреплено уважительное отношение к языкам наций и народностей, проживающих на территории нашей страны.
Конституция Республики Узбекистан в статье 4 гласит, что Республика Узбекистан обеспечивает уважительное отношение к языкам, обычаям и традициям наций и народностей, проживающих на ее территории, создание условий для их развития.
Кроме того, согласно статье 9 Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» от 1995 года, работа в органах государственной власти и управления ведется на государственном языке.
Также, законом гарантируется возможность беспрепятственного изучения и использования родного языка, в частности, в сфере получения образования, обращения в государственные органы, доступа к правовой и иной информации, а также делового оборота.
Об этом свидетельствует большое количество школ и вузов с обучением на разных языках, включая филиалы зарубежных университетов, культурные центры, выпускаемые периодические издания, теле- и радиопрограммы, и многое другое.
В связи с вышеизложенным, нет никаких оснований для озабоченности относительно положения других национальностей, проживающих в Узбекистане. Речь идет о выполнении упомянутого Закона от 1995г.
МИД Узбекистана выражает надежду на объективность, непредвзятость и сохранение уважения при обсуждении вопросов, связанных с соблюдением требований законодательства о государственном языке в нашей стране».