Respublika maxsus komissiyasining Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va ilmiy markazlar olimlari ishtirokida navbatdagi kengaytirilgan yig‘ilishida mamlakatimizda koronavirus infeksiyasi bog‘liq epidemiologik vaziyat hamda ushbu infeksiya bilan kasallanish holatlarini oldini olishga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda mas’ul rahbarlar hisobotlari eshitilib, koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish holatlarini oldini olishga qaratilgan tegishli qarorlar qabul qilindi.
Birinchi navbatda kasallik profilaktikasiga qaratilgan tushuntirish ishlarini olib borish, shuningdek, aholi tomonidan jamoat joylarida niqob taqish, ijtimoiy masofani saqlash kabi sanitariya-epidemiologiya talablari nazoratini olib borish yuzasidan tegishli idoralarga topshiriqlar berildi.
Shu bilan birga, koronavirus infeksiyasiga qarshi emlash tadbirlarida aholi faolligini oshirish maqsadida, 50 yosh va undan katta yoshdagi fuqarolarni hamda oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarini xavf osti guruhiga mansub aholi qatlami qatorida bosqichma-bosqich Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan emlash tadbirlarini jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, so‘nggi kunlarda infeksiya bilan kasallanish holatlari biroz ortganligini inobatga olib, hududlarda koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarni davolashga yo‘naltirilgan tibbiyot muassalarining tayyorgarlik holatini tahlil qilish va zarur dori vositalari zaxirasini shakllantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi kunlarda ayrim qo‘shni mamlakatlarda koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish holatlari ortib borayotganligi, shu jumladan mamlakatimizda ham ushbu infeksiya bilan kasallanish biroz ortganligini inobatga olib halqimizdan shaxsiy mas’uliyatni oshirgan holda jamoat joylarida niqobda bo‘lish va ijtimoiy masofani saqlash kabi talablarga rioya etishlarini so‘rab qolgan.

В Узбекистане расширили список вакцинируемых
На очередном расширенном заседании Республиканской специальной комиссии с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и учёных научных центров обсуждалась эпидемиологическая ситуация, связанная с коронавирусом в нашей стране, а также вопросы, направленные на предотвращение случаев заболевания этой инфекцией, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения.
На заседании были заслушаны отчёты ответственных руководителей и приняты решения по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. В первую очередь, соответствующим ведомствам были даны поручения по проведению разъяснительной работы, направленной на профилактику заболевания, а также, осуществлению контроля санитарно-эпидемиологических требований, таких, как ношение гражданами масок в общественных местах, сохранение социальной дистанции.
Вместе с тем, даны указания по постепенной интенсификации мероприятий вакцинации слоёв населения, относящихся к группе риска, в том числе, граждан в возрасте 50 лет и старше, а также профессорско-преподавательского состава высших образовательных учреждений, за счёт средств государственного бюджета.
Также, с учётом того, что в последние дни случаи заболевания инфекцией увеличились, даны поручения по анализу состояния подготовки медицинских учреждений, направленных на лечение пациентов, заболевших коронавирусной инфекцией в регионах, и формированию резерва необходимых лекарственных средств.
Министерство здравоохранения, с учётом увеличения случаев заболевания коронавирусной инфекцией в некоторых соседних государствах и в нашей стране, просит население повысить личную ответственность и соблюдать требования, такие, как ношение масок в общественных местах и сохранение социальной дистанции.