Eng ko‘p talon-torojlik qayd etilgan sohalar ma’lum bo‘ldi
O‘zbekistonda 2021 yilning olti oyi ichida davlat amaldorlari tomonidan 592 mlrd so‘m talon-toroj qilingan. Bu haqidagi ma’lumot Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, 2021 yilning 6 oyi mobaynida mamlakatda 2544 nafar mansabdor shaxsga nisbatan korrupsiya holatlari bilan bog‘liq bo‘lgan 1676 ta jinoyat ishlari tergov qilinib, sudlarga yuborilgan.
Aniqlangan korrupsion jinoyatlar sodir etgan mansabdor shaxslarning eng katta qismi, ya’ni 1297 nafar shaxs (51 foiz) JKning 167-moddasida ko‘rsatilgan jinoyatlarni sodir etgan shaxslar tashkil qilgan.
Shuningdek, JKning 168-moddasi bilan 420 nafar shaxs, 210-moddasi bilan 80 nafar shaxs, 205-moddasi bilan 58 nafar shaxs, 206-moddasi bilan 4 nafar shaxs, 209-moddasi bilan 18 nafar shaxs jinoiy javobgarlikka tortilgan.
2021 yil 6 oyi davomida mansabdor shaxslar faoliyat yuritgan davlat organlari va tashkilotlari kesimida o‘tkazilgan tahlil davomida aniqlanishicha, 107 ta Sog‘liqni saqlash vazirligi, 74 ta Xalq ta’limi vazirligi, 69 ta davlat ulushi bo‘lgan davlat tashkilotlari, 66 ta bank, 64 ta Maktabgacha ta’lim vazirligi, 55 ta Transport vazirligi, 32 ta Energetika vazirligi, 26 ta Suv xo‘jaligi vazirligi, 26 ta Mehnat vazirligi, 24 ta Davlat Soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligi, 23 ta Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, 15 ta Madaniyat vazirligi, 15 ta Davlat soliq qo‘mitasi, 14 ta Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, 13 ta Qishloq xo‘jalik vazirligi, 10 ta Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, 9 ta hokim o‘rinbosarlari, 9 ta Moliya vazirligi, 5 ta Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, 4 ta Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi mansabdor shaxslari jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Sud yakunlari bo‘yicha korrupsiyaga oid jinoyat ishlari bo‘yicha 592,5 mlrd so‘mlik moddiy zarar yetkazilganligi aniqlanib, shundan 170,8 mlrd so‘mi yoki (28 foiz) undirilib, 421,7 mlrd so‘m Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi tomonidan undirilishi belgilangan.

За первое полугодие чиновники расхитили из бюджета более 592 млрд сумов
Глава Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов представил «Анализ результатов расследования преступлений, наносящих ущерб национальным интересам и международному имиджу Узбекистана».
По его словам, за первые шесть месяцев текущего года было расследовано и передано в суд 1676 уголовных дел о коррупции в отношении 2544 должностных лиц.
Согласно анализу, к ответственности были привлечены 107 сотрудников Минздрава, 74 – Министерства народного образования, 69 – госпредприятий, 66 – банков, 64 – Министерства дошкольного образования, 55 – Минтранспорта, 32 – Минэнергетики, 26 – Министерства водного хозяйства, 26 – Минтруда, 24 – Кадастрового агентства, 23 – Министерства высшего и среднего специального образования, 15 – Минкульта, 15 – ГНК, 14 – Министерства по поддержке махалли и семьи, 13 – Минсельхоза, 10 – Министерства жилищно-коммунального обслуживания, 9 заместителей хокима, 9 – Минфина, 5 – Государственного комитета по ветеринарии и развитию животноводства, 4 – Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом.
По итогам судов, в рамках дел о коррупции нанесено 592,5 млрд сумов материального ущерба, из которых 170,8 млрд сумов или (28%) взысканы, а материалы о взыскании 421,7 млрд сумов переданы в подразделения Бюро Принудительного Исполнения при Генпрокуратуре.