Fransiya prezidenti uni Gitler obrazida tasvirlagan muallif bilan sudlashmoqchi
OAV xabarlariga ko‘ra, fotomontajli plakatlar o‘tgan hafta Tulon va La-Sen-syur-Mer kommunasida paydo bo‘lgan. Makron Gitler obrazida tasvirlangan, uning yonida qizil fonda oq harflar bilan «Itoat eting. Vaksinatsiya qiling», deb yozib qo‘yilgan.
Bunday tasvirlarning paydo bo‘lishi munosabati bilan Tulon prokuraturasi ish ochdi. Voqea Tulon politsiya uchastkasining xavfsizlik xizmati tomonidan tergov qilinmoqda. Tablolarda tasvir muallifiga qarshi tuhmat ishi ko‘rib chiqilmoqda. Mahalliy Var-Matin gazetasining yozishicha, karikatura muallifi bu kabi aksiyalari bilan tanilgan mahalliy faol Mishel-Anj Floridir. U shu tariqa Fransiyadagi sanitariya pasportlari va sog‘liqni saqlash xodimlari uchun majburiy emlash to‘g‘risida kinoya bilan gapirmoqchi bo‘lgan, deb yozadi gazeta.
Fransiyaning bir qator shaharlarida 17 va 24-iyul kunlari sanitariya pasportlarini joriy etish va tibbiyot xodimlarini majburiy emlash amaliyotining kengayishiga qarshi ommaviy norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.

Макрон подал жалобу на автора фотомонтажа, где его изобразили Гитлером
Адвокаты президента Франции Эммануэля Макрона подали жалобу против автора изображения на рекламном щите, на котором глава государства изображен в образе Адольфа Гитлера, сообщает телеканал BFMTV.
По данным СМИ, плакаты с фотомонтажем появились на прошлой неделе в Тулоне и коммуне Ла-Сен-сюр-Мер. Макрон изображен в образе Гитлера, рядом белыми буквами на красном фоне сделана надпись: «Подчинись. Сделай прививку».
Прокуратура Тулона возбудила дело в связи с появлением подобных изображений. Расследованием инцидента занимается служба безопасности отделения полиции Тулона. Дело по обвинению в клевете ведется в отношении автора изображения на билбордах. По данным региональной газеты, Var-Matin, автор карикатуры - местный активист Мишель-Анж Флори, известный подобными акциями. Он таким образом хотел язвительно высказаться о санитарных пропусках во Франции и об обязательной вакцинации для медработников, отмечает издание.
В ряде городах Франции 17 и 24 июля прошли массовые акции протеста против расширения практики введения санитарных пропусков и обязательной вакцинации медицинского персонала.