24 yanvar, juma kuni bo‘lib o‘tgan Senatning uchinchi yalpi majlisida «Yo‘l harakati xavfsizligi tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish haqida»gi  Qonun ham ko‘rib chiqildi.
Qayd etilishicha, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilayotgan yangi 195-2-moddasi ham to‘liq qayta ishlandi. Jumladan, fuqarolarning huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini foto, video tasvirga tushirish va tasvirlarni tarqatish huquqi saqlab qolindi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati to‘liq saqlanib qolmoqda. Oldingi tahrirdan farqli ravishda bor narsani ijtimoiy tarmoqqa qo‘yganlik uchun javobgarlik belgilanmayapti.
Qonunda faqat xodimlarning tasvirini ularni obro‘sizlantirishga olib keladigan tarzda buzib tarqatmaslik, ya’ni xodimning harakatlari, so‘zlari va yuz bergan holatni buzmaslik, shu maqsadda montaj qilmaslik talab etilmoqda.
Mazkur modda sanksiyasida belgilangan jarima miqdorlari ham qaytadan ko‘rib chiqildi. Jumladan, qat’iy belgilangan BHMning 50 barobari miqdoridagi jarima 20 baravardan 50 baravargacha etib, qat’iy belgilangan 15 sutka muddatga ma’muriy qamoqqa olish 10 sutkagacha qisqartirilmoqda, ya’ni holatdan kelib chiqib, sudya undan ham kamroq muddat belgilashi mumkin.
Shundan kelib chiqib, ushbu moddada «huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha xizmat vazifalarini bajarayotgan paytda olingan foto – va (yoki) videotasvirni ularni obro‘sizlantirishga olib keladigan tarzda buzib tarqatish, shu jumladan Internet jahon axborot tarmog‘ida tarqatish» uchun ma’muriy javobgarlik belgilanmoqda.
Senatorlarning fikricha, mazkur Qonunning qabul qilinishi, yo‘l harakati ishtirokchilarini yo‘llarda harakatlanish madaniyatini oshirishga, yo‘l harakati ishtirokchilari harakat davomida belgilangan qoidalarga amal qilishini ta’minlashga, pirovardida yo‘l-transport hodisalari soni kamayishiga xizmat qiladi.

У граждан Узбекистана сохранится право снимать правоохранителей на камеру
Сенат одобрил закон, сохраняющий право граждан на фото- и видеосъемку сотрудников системы МВД, а также на распространение данных материалов.
Как отмечается, статья 195-2, которой ранее планировалось дополнить Кодекс об административной ответственности, была пересмотрена согласительной комиссией Сената и Законодательной палаты.
В результате был сделан вывод о том, что право граждан на фото- и видеосъемку сотрудников системы МВД и распространение подобных материалов не должно ограничиваться.
Согласно новому порядку, предусмотренному законопроектом, за преднамеренное искажение видеозаписи путем монтажа и распространение ее в своих интересах предусмотрен штраф в размере от 20 до 50 БРВ или административный арест до 10 суток. В случае повторного совершения такого правонарушения предусматривается уголовная ответственность.
«Это означает, что граждане могут свободно фиксировать действия сотрудников МВД и распространять эти материалы в социальных сетях. Иными словами, общественный контроль за деятельностью сотрудников МВД полностью сохраняется. Закон лишь требует, чтобы эти материалы не распространялись с целью их дискредитации», — председатель Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности Кутбиддин Бурханов.
Напомним, в августе 2024 года Сенат вернул на доработку законопроект, предусматривающий ответственность за видеосъемку сотрудников МВД с последующим распространением материалов. Было принято решение о необходимости пересмотра закона, для чего была создана согласительная комиссия Законодательной палаты.