Huawei O‘zbekistondagi o‘tgan yil natijalari bilan o‘rtoqlashdi va 2022 yilga mo‘ljallangan rejalarini e’lon qildi
2022 yilning 7 may kuni Huawei kompaniyasi O‘zbekiston ommaviy axborot vositalari vakillari uchun kompaniyaning o‘tgan yildagi faoliyati va 2022 yilga mo‘ljallangan rejalari bilan tanishish maqsadida press-brifing o‘tkazdi.
Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasida O‘zbekiston ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida kompaniyaning 2021 yildagi faoliyati bilan tanishish maqsadida press-brifing bo‘lib o‘tdi. Jurnalistlar yangi bosh direktor janob Chen Szyakay bilan tanishtirildi, u 2022 yil mart oyi oxiridan boshlab kompaniya rahbari lavozimida ish boshladi.
«Huawei kompaniyasining O‘zbekistonda jurnalistlar bilan brifinglar o‘tkazish, faoliyati natijalari va istiqboldagi rejalari bilan o‘rtoqlashish yaxshi an’anaga aylanganidan xursandman. Bugun, Aloqachilar kasb kunida siz bilan uchrashuv tashkil etish imkoniga ega bo‘lganim uchun o‘z minnatdorchiligimni izhor etishga va sizlarni ushbu bayram bilan tabriklashga ijozat bering. AKT texnologiyalari hayotning har qanday sohasi, turli sanoatlari va yo‘nalishlari rivojlanishining ajralmas qismiga aylandi. AKT mutaxassislarining mamlakat infratuzilmasini mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasi esa kelajakning barqaror rivojlanishiga katta hissadir», — dedi Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori Chen Szyakay.
Brifingda Huawei kompaniyasi 2021 yilda telekommunikatsiyalarni rivojlantirish sohasida kompaniya ishtirokida amalga oshirilgan va ishga tushirilgan loyihalarning qisqacha tavsifini taqdim etdi, shuningdek, ta’lim va atrof-muhitni muhofaza qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ijtimoiy loyihalar haqida ma’lumot berdi. Masalan, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Milliy tadqiqot universiteti hamda «O‘ztelekom» milliy aloqa operatori bilan hamkorlikda 5G texnologiyalari, internet asosida boshqaruv, monitoring va ma’lumotlarni qayta ishlash tizimlaridan foydalangan holda «aqlli» qishloq xo‘jaligi loyihasi amalga oshirildi. Mazkur loyiha qishloq va suv xo‘jaligiga innovatsion texnologiyalarni joriy etish orqali tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va ekinlar monitoringi samaradorligini oshirish imkoniyatlarini namoyish etadi.
Shuningdek, ushbu loyiha 2020 yilda ishga tushirilgan «GreenUzbekistan» tashabbusining bir qismiga aylandi.
«GreenUzbekistan» tashabbusi doirasida Huawei ikkita ekoloyihaga qo‘shildi: Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturining «Green Aral Sea» va «Yuksalish» milliy harakati tomonidan boshlangan «Bir million daraxt» loyihasi».
Ikki yil davomida « Green Aral Sea» loyihasi doirasida Orol dengizi tubini obodonlashtirish uchun 30 ming tup saksovul ko‘chati xarid qilish va ekishga ko‘mak berildi hamda «Yuksalish» kompaniyasi bilan hamkorlikda Bolalar milliy tibbiyot markazi, «Do‘stlik» bog‘i hududiga va Bo‘stonliq tumani Qoranko‘l qishlog‘i yaqinida ko‘chatlar o‘tqazildi.. Huawei atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha korporativ ijtimoiy mas’uliyatni amalga oshirish orqali O‘zbekistonning barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shishda davom etish niyatida.
Barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashning asosiy yo‘nalishlaridan biri ham ta’lim sohasidir. 2021 yilda Huawei «Seeds for the Future» global o‘quv loyihasini o‘tkazdi, u yerda O‘zbekistonning IT yo‘nalishidagi oliy o‘quv yurtlaridan 25 nafar talaba ishtirok etdi. Loyiha ishtirokchilariga AKT texnologiyalari sohasidagi bilimlarini oshirish, ilg‘or texnologiyalar bo‘yicha xalqaro ekspertlarning ma’ruzalarini tinglash, boshqa mamlakatlar ishtirokchilari bilan madaniy qadriyatlar almashish, Xitoy an’analari va madaniyati bilan tanishish imkonini berdi. Joriy yilning noyabr oyida O‘zbekiston talabalari uchun sakkizinchi loyiha bo‘lib o‘tadi.
O‘tgan yili shuningdek, o‘rta va xalq ta’limi sohalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan loyihalar ham amalga oshirildi. Shu tariqa, Toshkent shahridagi 59-maktabda xitoy tilini eng mukammal egallagan uchun stipendiya tanlovi tashkil etildi va joriy yil boshida Dungan qishlog‘idagi 42 -maktabning ikkita sinf xonasida moddiy-texnik bazasi yangilandi.
Tuzilgan memorandumning doirasida 2022 yilda kompaniya mahalliy aloqa operatorlari va hamkorlari bilan AKT infratuzilmasini mustahkamlash bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirgan. 2022 yil mart oyida Barselonada bo‘lib o‘tgan Butunjahon mobil kongressida AKT vazirligi bilan memorandum imzolangan bo‘lib, u ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, konsalting yordamini ko‘rsatish va O‘zbekistonda elektron hukumat, sun’iy intellekt va BPOni rivojlantirish mavzularida «Oq kitoblarni» ishlab chiqish , shuningdek, qo‘shma ijtimoiy loyihani amalga oshirishni nazarda tutgan.
O‘z navbatida, HuaweiConsumer bo‘limi O‘zbekiston bozoriga bu yili smartfon, noutbuk , planshetlar, mobil keng polosali qurilmalar kabi bir qator yangiliklarni taqdim etadi. Ular HUAWEI qurilmalari o‘rtasida yaxshilangan aqlli o‘zaro aloqani yaratish va O‘zbekistondagi foydalanuvchilar uchun yangi tajriba taqdim etish imkoniyatiga ega.

Компания Huawei в Узбекистане поделилась результатами деятельности за прошлый год и озвучила планы на 2022
7 мая 2022г компания Huawei провела пресс-брифинг для представителей СМИ Узбекистана с целью ознакомления с результатами деятельности компании за прошлый год и планами на 2022.
В офисе Huawei в Узбекистане прошел пресс-брифинг с представителями СМИ Узбекистана для ознакомления с деятельностью компании в 2021 году. Журналистам был представлен новый генеральный директор г-н Чэнь Цзякай, который с конца марта 2022 года приступил к руководству компанией.
«Я рад, что у Huawei в Узбекистане есть хорошая традиция проводить брифинги с журналистами, делиться результатами деятельности и дальнейшими планами. Позвольте выразить благодарность за возможность организации встречи с Вами сегодня, в День работников сферы связи, и поздравить Вас с этим праздником. ИКТ технологии стали неотъемлемой частью развития любой сферы жизни, различных индустрий и направлений. И вклад, который осуществляют специалисты ИКТ в укрепление инфраструктуры страны, – это вклад в устойчивое развитие будущего», — отметил директор Huawei в Узбекистане Чэнь Цзякай.
В ходе брифинга Huawei представила краткое описание проектов, реализованных и запущенных в сфере развития телекоммуникаций в 2021 году при участии компании, а также поделилась информацией по социальным проектам по поддержке сферы образования и защиты окружающей среды. К примеру, был реализован проект «умного» сельского хозяйства совместно с Национальным исследовательским университетом «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» и национальным оператором связи Uztelecom с использованием систем управления, мониторинга и обработки данных на базе 5G технологий, Интернета вещей, интеллектуальных датчиков и платформы интеллектуальной обработки больших данных. Данный проект продемонстрировал возможности повышения рациональности использования природных ресурсов и повышения эффективности мониторинга урожая за счет внедрения инновационных технологий в сферу сельского хозяйства и в систему управления водными ресурсами. Проект также стал частью инициативы «Green Uzbekistan», запущенной компанией в 2020 году.
В рамках инициативы «Green Uzbekistan» компания Huawei присоединилась к двум эко-проектам: к проекту Программы Развития ООН «Green Aral Sea» и к проекту «Бир миллион дарахт», запущенного Общенациональным движением «Юксалиш». По проекту «Green Aral Sea» за два года была оказана поддержка на приобретение и высадку 30 000 саженцев саксаула для озеленения дна Аральского моря, а в сотрудничестве с «Юксалиш» были посажены деревья на территории Детского национального медицинского центра, парка Дружбы и недалеко от поселка Каранкуль Бостанлыкского района. Компания Huawei намерена продолжить вносить свой вклад в устойчивое развитие Узбекистана, исполняя социальную корпоративную ответственность по защите окружающей среды.
Одним из основных направлений поддержки устойчивого развития является также сфера образования. В 2021 году Huawei на ежегодной основе провела глобальный обучающий проект «Seeds for the Future», участниками которого стали 25 студентов Узбекистана из ВУЗов с IT направлениями. Проект предоставил возможность участникам повысить свои знания в сфере ИКТ технологий, прослушать лекции от международных экспертов на тему передовых технологий, обменяться с участниками из других стран культурными ценностями, а также узнать о традициях и культуре Китая. В ноябре этого года состоится восьмой по счету проект для студентов Узбекистана.
В прошлом году также были реализованы проекты по поддержке сферы среднего и народного образования. Так, в школе №59 г. Ташкента был организован стипендиальный конкурс на лучшее знание китайского языка, а уже в начале этого года была обновлена материальная база в двух учебных кабинетах школы 42 в Дунганском поселке.
На 2022 году у компании намечены планы по продолжению сотрудничества в сфере укрепления ИКТ инфраструктуры с местными операторами связи и партнерами, а также на реализацию проектов при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в рамках заключенного меморандума. Меморандум с Министерством ИКТ был подписан в ходе Всемирного Мобильного Конгресса в Барселоне в марте 2022 и направлен на укрепление многостороннего сотрудничества, предоставление консультационной поддержки и проработки «Белых Книг» на тему электронного правительства, искусственного интеллекта и развитию BPO в Узбекистане, а также на реализацию совместного социального проекта.
В свою очередь подразделение Huawei Consumer в этом году представляет на рынке Узбекистана новинки среди интеллектуальных устройств, таких как смартфоны, ноутбуки и планшеты, носимую электронику, устройства мобильного широкополосного доступа, способные создать расширенные возможности интеллектуального взаимодействия устройств HUAWEI и предоставить новый опыт для пользователей в Узбекистане.