«Ishni tinchitish» uchun 1500 dollar. Toshkentda soxta ichki ishlar xodimi ushlandi
Fuqaroni psixotrop vosita xarid qilganlikda ayblab, uni qamoqqa olish bilan qo‘rqitgan soxta ichki ishlar xodimi ushlandi. Bu haqda Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabar berdi.
Ichki ishlar organlariga 28 yoshli Ruzmat A. murojaat qilib, 8 may kuni taxminan soat 21.00 da dorixonadan chiqayotganida uning yoniga ikki nafar yosh yigitlar kelib, ulardan biri o‘zini ichki ishlar xodimi deb tanishtirib guvohnomasini ko‘rsatganini ma’lum qilgan. Keyin aniqlanishicha, guvohnoma qalbaki bo‘lgan.
Ruzmat A.ni psixotrop vositani xarid qilganlikda ayblab uni qamoqqa olish bilan qo‘rqitgan, o‘zini Mirali deb tanishtirgan noma’lum shaxs Ruzmatdan «ishni tinchitish» uchun 1500 AQSh dollari talab qilgan. Ruzmat A.unga 500 AQSh dollari bergan.
Tezkor tadbirlar natijasida ushbu jinoyatni sodir etganlikda gumonlanuvchi tariqasida IIBB xodimlari tomonidan vaqtinchalik ishsiz Mirali T. qo‘lga olindi. Ushbu fakt bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 2-qismi («Tovlamachilik») bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Hozirgi vaqtda Mirzo-Ulug‘bek tumani IIO FMB tergov ishlarini olib bormoqda.

Задержан лже-сотрудник отдела внутренних дел, который вымогал у гражданина 1500 долларов США
Правоохранители задержали лже-сотрудника ОВД, который обвиняя в покупке психотропных веществ, требовал у гражданина 1500 долларов США, сообщает пресс-служба ГУВД Ташкента.
В органы внутренних дел обратился 28-летний Рузмат А. Он сообщил, что 8 мая примерно в 21.00 часов, когда он выходил из аптеки, к нему подошли двое молодых мужчин. Один из незнакомцев представился Рузмату сотрудником органов внутренних дел и показал удостоверение, как позже было установлено экспертизой, поддельное.
Обвиняя Рузмата А. в покупке психотропных веществ и угрожая заключением под стражу, неизвестный, представившийся как Мирали, потребовал у Рузмата 1500 долларов США за то, чтобы «все уладить». Рузмат А. передал Мирали 500 долларов США. В результате оперативных мероприятий по подозрению в совершении данного преступления сотрудниками ГУВД был задержан временно нигде не работающий Мирали Т.
По данному факту Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 165 («Вымогательство») Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время следствие ведет УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района.