Konstitutsiya loyihasining muhokama muddati uzaytirildi
Majlisda deputatlar «O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi bilan bog‘liq masalani ko‘rib chiqishgan.
Unga ko‘ra, qonun loyihasi umumxalq muhokamasining muddati 2022 yil 15 iyulgacha uzaytirilgan. Avvalgi muddat 5 iyulgacha edi.
Deputatlar O‘zbekiston prezidenti, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari hamda Qoraqalpog‘iston faollari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda bildirilgan takliflarni inobatga olish zarur deb topishgan.

В Узбекистане продлили срок обсуждения поправок в Конституцию
Сегодня, 4 июля, в ходе очередного пленарного заседания Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты рассмотрели вопрос, связанный с всенародным обсуждением проекта закона о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Законодательная палата приняла решение о продлении срока всенародного обсуждения проекта конституционного закона до 15 июля текущего года. Прежний срок был до 5 июля.
Стало также известно, что статьи 70, 71, 72, 74 и 75 Конституции Республики Узбекистан будут оставлены без изменений, а действующие нормы сохранены.