Kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxati tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar muomalasini tartibga solish to‘g‘risidagi Hukumat qarori qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Qaror bilan, 78 turdagi kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxati hamda jinoiy harakatni tasniflashda ushbu moddalarning ko‘p miqdor ko‘rsatkichlari tasdiqlandi.
Shuningdek, qaror bilan ushbu ro‘yxatga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflarni tayyorlash ekspert guruhi tarkibi tasdiqlandi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi va boshqa tashkilotlar hamda axborot vositalarining kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni sotish hamda ularning noqonuniy muomalasi bo‘yicha axborotini, dori vositalarini notibbiy maqsadlarda iste’mol qilish monitoringi natijalarini ko‘rib chiqish Ekpert guruhining asosiy vazifasi hisoblanadi.

Утвержден перечень сильнодействующих веществ
Принято постановление Правительства «О регулировании оборота сильнодействующих веществ в Республике Узбекистан» (№ 818, 27.09.2019 г.).
Постановлением утверждены перечень сильнодействующих веществ 78 видов, а также количественные показатели крупного размера этих веществ при классификации преступных деяний, сообщает Минюст.
Также, постановлением утвержден состав экспертной группы по подготовке предложений по внесению изменений и дополнений в данный перечень.
Основной задачей Экспертной группы является рассмотрение информации Министерства здравоохранения и других организаций по вопросам реализации и незаконного оборота сильнодействующих веществ, в том числе результатов мониторинга потребления лекарственных средств в немедицинских целях.