Navoiy viloyatining hududi to‘liq erkin iqtisodiy zona bo‘ldi
Prezident Farmoni (PF–5719, 15.05.2019 y.) bilan Navoiy viloyati 2030 yil 1 yanvargacha innovatsion, yuqori texnologiyalarga asoslangan, eksportga yo‘naltirilgan va import o‘rnini bosadigan ishlab chiqarishlar uchun erkin iqtisodiy zona sifatida belgilandi.
Qimmatbaho toshlar va metallarni qayta ishlash sohasida yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish Navoiy viloyatini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
— «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomini olgan Navoiy viloyatidagi korxonalar quyidagilardan ozod etiladi:
— yer solig‘i, daromad solig‘i, yuridik shaxslardan olinadigan mulk solig‘i, mikrofirmalar va kichik korxonalar uchun yagona soliq;
— o‘z ehtiyojlari uchun olib kiriladigan uskunalar, xom ashyo, materiallar va butlovchi buyumlar uchun bojxona to‘lovlaridan;
— respublikada ishlab chiqarilmaydigan qurilish materiallari uchun bojxona to‘lovlaridan.
2019 yil 1 iyundan xorijiy investitsiya ishtirokidagi korxonalar ta’sischilariga respublikadan chiqmasdan uzaytirish imkoniyati bilan, 3 yil amal qiladigan «investitsiya vizasi» beriladi.
Shuningdek, Farmon bilan «Navoiy» EIZning ishlab chiqarish, muhandislik-kommunikatsiya va transport infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Chora-tadbirlar doirasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun 67 mlrd 735 mln so‘m mablag‘ ajratiladi.

Навоийская область признана свободной экономической зоной
Указом Президента от 15 мая Навоийская область определена свободной экономической зоной для инновационных, высокотехнологичных, экспортоориентированных и ҳимпортозамещающих производств на период до 1 января 2030 года.
Одним из основных направлений развития Навоийской области определено создание новых современных производств в сфере переработки драгоценных камней и металлов.
Предприятия, получившие статус участника СЭЗ «Навои», освобождаются от уплаты:
• земельного налога, налога на прибыль, налога на имущество юридических лиц, единого налогового платежа для микрофирм и малых предприятий;
• таможенных платежей за оборудование, сырье, материалы и комплектующие изделия, завозимые для собственных нужд;
• таможенных платежей за строительные материалы, не производимые в республике.
Для учредителей предприятий с иностранными инвестициями с 1 июля 2019 года вводится «инвестиционная виза» сроком действия до трех лет с возможностью ее продления без выезда с территории республики.
Также, Указом утвержден План мер по развитию производственной, инженерно-коммуникационной и транспортной инфраструктуры СЭЗ «Навои».