«Dori-darmon vasvasasi». Narxlarning oshirilishi va oqibatlari haqida
So‘nggi vaqtlarda respublikamizda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kuchaytirilgan tartibning amal qilish davrida aholining viruslardan himoyalanish, immunitetni oshirish va boshqa maqsadlarga mo‘ljallangan dori vositalariga bo‘lgan talabi ortgan. O‘z navbatida, bu sharoitda aholi talabi ortgan preparatlarning sun’iy taqchilligini keltirib chiqarish va narxlarni keskin oshirish holatlari yuzaga kelib, bu iste’molchilarning va ijtimoiy tarmoqlar foydalanuvchilarining turli e’tirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Bugun dori-darmonlar naхr-navosi ustidan nazorat, ularni asossiz oshirganlik uchun javobgarlik, bu borada agentlik tomonidan olib borilayotgan ishlar yuzasidan Xabar.uz axborot-tahliliy portali Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligining boshqarma boshlig‘i Pavel Magay bilan suhbatlashdi.
— Ayting-chi, dori vositalari narxi qanday shakllantiriladi?
— O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 31-oktyabrdagi «Aholini dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-2647-sonli qaroriga muvofiq, chetdan olib kelinadigan, shuningdek, mamlakatimizda ishlab chiqarilgan dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlarini ulgurji va chakana sotish — ularni yetkazib berishda ishtirok etuvchi vositachilar sonidan qat’i nazar, ulgurji savdo uchun sotib olingan qiymatidan 15 foizdan, chakana savdo uchun ulgurji narxidan 20 foizdan ortiq bo‘lmagan miqdorlarda cheklangan savdo ustamalari qo‘llanilgan holda amalga oshirilishi belgilangan.
— Demak, dori vositalariga qat’iy cheklangan narx emas, balki savdo ustamalari belgilangan. Ushbu ustamalarning to‘g‘ri qo‘llanilishi kim tomonidan nazorat qilinadi?
— Dori vositalari va tibbiyot buyumlar uchun narxlarni shakllantirishning davlat tomonidan belgilangan tartibiga rioya etilishini nazorat qilish, shu jumladan, ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan tovarlar narxlarini manipulyasiya qilish, ularga bo‘lgan sun’iy tanqislik va ajiotaj talabni vujudga keltirish, shuningdek, sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalari va tibbiyot buyumlari aylanmasi bilan bog‘liq noqonuniy harakatlarga qarshi kurashish vakolatli davlat va huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan amalga oshiriladi. Bular, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi va uning huzuridagi Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi.
— Belgilangan savdo ustamalariga rioya qilmaganlik qanday oqibatlarga olib keladi?
— Muntazam ravishda (bir yil davomida ikki va undan ortiq marta) litsenziya talablari va shartlari, shu jumladan, dori vositalari va tibbiy buyumlarga narx belgilash tartibi, retsept asosida beriladigan hamda elektron tijorat orqali dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana realizatsiya qilish tartibining buzilishi, tovarlarni muvofiqlik sertifikatlarisiz saqlash va (yoki) realizatsiya qilish — litsenziya talablari va shartlarini qo‘pol ravishda buzilishi holati hisoblanadi hamda bu farmatsevtika faoliyati uchun berilgan litsenziyaning amal qilishini belgilangan tartibda to‘xtatilishiga olib keladi.
Shu bilan birga, rasmiylashtirilmagan (kirim qilinmagan) tovarlarni saqlash, ulardan foydalanish va realizatsiya qilish, tovarlar realizatsiya qilinganligidan dalolat beruvchi hujjatlarni almashtirish, soxtalashtirish yoki yo‘q qilish, realizatsiya qilingan tovarlar qiymatini hisob hujjatlarida haqiqatda realizatsiya qilingan qiymatidan pasaytirilgan narxlar bo‘yicha aks ettirish — soliq bazasini yashirish (kamaytirib ko‘rsatish) deb e’tirof etiladi hamda yashirilgan (kamaytirib ko‘rsatilgan) soliq bazasi summasining yigirma foizi miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi (O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 223-moddasi).
— So‘nggi vaqtlarda ayrim dori vositalarini, misol uchun, Arbidol, Ergoferon va shunga o‘xshash dori vositalarini yoki ularning qalbakilashtirilgan nusxalarini dorixonadan tashqarida, turli axborot almashish usullaridan foydalangan holda qimmat narxlarda sotilishi holatlari yo‘q emas. Ushbu harakatlar uchun qanday javobgarliklar belgilangan?
— O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 1651-moddasiga asosan, sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini yoxud tibbiy buyumlarni o‘tkazish maqsadida ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki o‘tkazish, shuningdek, dori vositalarini dorixonalardan va ularning filiallaridan tashqarida realizatsiya qilganlik uchun — mazkur huquqbuzarliklarni sodir etish qurollari va ashyolarini musodara qilib, bazaviy hisoblash miqdorining ellik baravaridan yuz baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Agar, shunday harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, Jinoyat kodeksining 1863-moddasiga ko‘ra bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan uch yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoxud besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
— Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi tomonidan dori vositalari narxining oshib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
— Agentlik tomonidan respublika hududlari bo‘yicha mutasaddi idoralar vakillaridan iborat tuzilgan ishchi guruhlar bilan birgalikda dorixonalarda tushuntirish va profilaktika ishlari amalga oshirilib, dorixona rahbar va xodimlariga dori vositalari uchun belgilangan savdo ustamalariga, ularni chakana realizatsiya qilish va savdo qoidalariga qat’iy rioya qilish hamda ularga amal qilmaslikning huquqiy oqibatlari to‘g‘risida tegishli tushuntirish va rasmiy ogoxlantirish xatlari berilmoqda.
Shu bilan birga, hamkor idoralar tomonidan taqdim etilgan materiallar va iste’molchilarning murojaatlariga asosan o‘tkazilgan o‘rganish natijasida aniqlangan narxlarni shakllantirish tartibiga rioya qilmaganlik holati bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda.
— Suhbatimiz so‘ngida iste’molchilar va dorixona mas’ullariga qanday tavsiyalar bergan bo‘lardingiz?
— Albatta, hurmatli iste’molchilarimizdan dori vositalarini xarid qilish va ularni iste’mol qilishda shifokor maslahati va dori vositasining qo‘llash yo‘riqnomasiga amal qilish, ayniqsa, xavfli virusli kasalliklarning oldini olish va davolashda Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilangan davolash standartlariga, shifokor ko‘rsatmasiga qat’iy rioya etishlarini so‘rayman.
Shuningdek, dori vositalarini faqatgina dorixonalardan sotib olish, xarid paytida sotuvchidan kassa cheki, dorilar nomi va narxi yozilgan tovar cheki berilishini talab qilish hamda ularni butun davolanish davrida saqlab qo‘yish lozim.
Farmatsevtika sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlardan dori vositalari va tibbiy buyumlarga narx belgilash tartibiga, litsenziya talablari va shartlariga hamda soliq qonunchiligiga qat’iy rioya qilishlarini so‘raymiz.

В Агентстве по защите прав потребителей прокомментировали резкий рост цен на лекарства
В последнее время, во время введения усиленного режима против распространения коронавирусной инфекции в стране, возрос спрос населения на противовирусные препараты, лекарства повышающие иммунитет и прочие. В свою очередь, эта ситуация приводит к искусственному дефициту лекарств, которые пользуются высоким спросом, и резкому росту их цен, что приводит к критике со стороны потребителей и пользователей социальных сетей.
Наш собеседник: Магай Павел – начальник управления Агентства по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете.
— Скажите, как формируются цены на лекарства?
— В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 октября 2016 года № ПП-2647 «О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения» - для импортных и отечественных лекарственных средств и изделий медицинского назначения установлены предельные торговые надбавки - независимо от количества посредников, участвующих в их доставке, не более 15% от базовой цены для оптовой торговли и не более 20% от оптовой цены для розничной торговли.
— Это означает, что цена реализации строго ограничена. Кто контролирует правильное применение этих надбавок?
— Контроль за соблюдением установленного государством порядка формирования цен на лекарственные средства и изделия медицинского назначения, включая регулирование цен на социально значимые товары, меры по противодействию созданию искусственного дефицита, а также борьба с реализацией контрафактных или поддельных лекарств и изделий медицинского назначения осуществляют Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, Антимонопольный комитет и Агентство по защите прав потребителей при нем, а также Агентство по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения..
— Каковые последствия несоблюдения установленных правил торговли?
— Систематические (два и более раза в течение одного года) нарушения аптеками лицензионных требований и условий, в том числе порядка ценообразования на лекарственные средства и изделия медицинского назначения, нарушения порядка отпуска лекарственных средств по рецепту, а также порядка розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения посредством электронной коммерции являются грубыми нарушениями, и могут быть основанием для лицензирующего органа прекратить действие лицензии аптеки.
При этом хранение, использование и реализация неоформленных (неоприходованных) товаров, подмена, подделка или уничтожение документов, свидетельствующих о факте реализации товаров (услуг), отражение стоимости реализованных товаров в учетных документах по заниженным ценам, чем их фактическая стоимость реализации влечет наложение штрафа в размере двадцати процентов от суммы сокрытой (заниженной) налоговой базы (статья 223 Налогового кодекса Республики Узбекистан).
— В последнее время нередки случаи, когда некоторые лекарства, такие как арбидол, эргоферон, и аналогичные лекарства, продавались за пределами аптеки по высоким ценам с использованием различных методов, в том числе через интернет. Какая ответственность предусматривается за эти действия?
— Да, статьёй 1651 Административного кодекса Республики Узбекистан определено, что производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, а также реализация лекарственных средств вне аптек и их филиалов, — влечет наложение штрафа от пятидесяти до ста базовых расчетных величин с конфискацией орудий и предметов совершения указанных правонарушений.
Если после привлечения к административной ответственности, лицо повторяет данное правонарушение, то это лицо привлекается уже к 1863 статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в соответствии с которой данное правонарушение влечёт ответственность в виде штрафа от ста до трехсот базовых расчетных величин или исправительными работами до трех лет или ограничением свободы от двух до пяти лет либо лишением свободы до пяти лет.
— Что делает Агентство по защите прав потребителей, чтобы предотвратить рост цен на лекарства?
— Агентство совместно с рабочими группами, состоящими из представителей уполномоченных контролирующих органов в регионах страны, проводит разъяснительную и профилактическую работу в аптеках, предоставляются соответствующие официальные письма с предупреждением о недопустимости нарушения законодательства.
Вместе с тем, в случае выявления нарушения порядка ценообразования, по результатам изучений, виновные лица привлекаются в ответственности.
Также Агентство сейчас при содействии официальных представительств крупных зарубежных фармкомпаний в Узбекистане, ведёт расчёт предельных розничных цен на самые дефицитные лекарственные препараты. По итогам расчёта, рабочие группы будут контролировать соблюдение ценообразование по данным препаратам по всей республике.
— В конце нашего разговора, какой совет вы бы дали нашим уважаемым потребителям и сотрудникам аптек?
— Конечно, я прошу наших уважаемых потребителей строго следовать рекомендациям и инструкциям врача по применению лекарств, особенно в области профилактики и лечения опасных вирусных заболеваний, следовать стандартам лечения, утверждённым Министерством здравоохранения. Не заниматься самолечением, и не применять лекарства без соответствующего назначения лечущего врача.
Также приобретать лекарства только в аптеках, при этом требуя товарный чек, содержащий информацию о лекарственном препарате. Хранить данный чек на протяжении всего приёма препарата. Не приобретать лекарства на улице или среди знакомых. В случае, если потребители купили лекарства по завышенной цене, или у них есть сведения о факте реализации лекарств вне аптек, просим сообщать обэтом в Агентство по защите прав потребителей.
Предпринемателей фармацевтической отрасли, убедительно просим следовать требованиям законодательства, в том числе в области защиты прав потребителей и налогового кодекса. Не нужно пытаться сделать “лёгкие деньги” в это сложное для всех время.