O‘zbekiston sellyuloza va paxta mahsulotlari eksportiga vaqtincha cheklov joriy qildi
O‘zbekiston hukumati sellyuloza va boshqa paxta mahsulotlari eksportiga vaqtincha taqiq joriy qildi. Bu qaror mahalliy kompaniyalar Rossiyaga mahsulot yetkazib berishi orqali xalqaro sanksiyalar xavfi ostida qolishi mumkinligi bilan izohlanmoqda. Bu haqda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev Toshkent viloyati tadbirkorlari bilan uchrashuvda ma’lum qilgan.
«Spot» nashrining Xo‘jayevdan iqtibos keltirishicha, hozirda eksport shartnomalari tekshirilmoqda. Tekshiruv yakunlangach, hukumat ruxsatnoma berish tartibini tasdiqlaydi va ishlab chiqaruvchilar yana xorijga mahsulot yetkazib berish imkoniga ega bo‘ladi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga tegishli qonun loyihalarini tezlashtirish va tez orada Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritish topshirilgan.
Masala maishiy va sanitariya-gigiyena maqsadidagi qog‘oz mahsulotlari ishlab chiqaruvchi Bumfa Group Asia korxonasi rahbari Shakirjon Dodojonovning murojaatidan so‘ng ko‘tarilgan. Uning ta’kidlashicha, 7 yanvardan boshlab Bojxona qo‘mitasi izohsiz ravishda eksport amaliyotlarini to‘xtatgan. Natijada korxonaning 100 nafar xodimi majburiy ta’tilga chiqarilgan, kompaniya zarari esa 2 milliard so‘mdan (taxminan 164,5 ming dollar) oshgan.
Rasmiylar esa sellyuloza va unga o‘xshash paxta mahsulotlari xalqaro tashkilotlar nazoratida ekanini ta’kidladi. Agar bu mahsulotlarga sanksiya joriy etilsa, eksportdan tushgan mablag‘lar muzlatib qo‘yilishi mumkin. Bu esa ishlab chiqaruvchilarni og‘ir moliyaviy ahvolga solib qo‘yadi.
Markaziy bank vakillari ham eksport shartnomalari regulyator tomonidan tekshirilayotganini bildirdi. Chunki O‘zbekistondan Rossiyaga yuborilayotgan sellyuloza harbiy-sanoat majmuasi ehtiyojlari uchun ishlatilishi ehtimoli bor. Shu sababli shartnomalarda AQShning SDN sanksiya ro‘yxatidagi kompaniyalar yoki sanksiyalarni chetlab o‘tishga urinayotgan vositachilar bor-yo‘qligi o‘rganilmoqda. Biroq bunday holatlarda banklarga to‘lovlarni butunlay to‘xtatish emas, balki ogohlantirish yuborilayotgani aytildi.
Gigroskopik paxta ishlab chiqaruvchi boshqa bir korxona vakili ham eksporti to‘xtatilganidan shikoyat qildi. Uning aytishicha, kompaniya mahsulotni faqat Rossiyaga emas, balki Yevropa davlatlariga ham yetkazib beradi.
Jamshid Xo‘jayev har qanday paxta mahsuloti sanksiya xavfi ostida qolishi mumkinligini ta’kidlab, bitimlar sinchkovlik bilan o‘rganilayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu cheklov uzoq davom etmaydi.
«Bir marta ruxsat olganingizdan so‘ng, keyinchalik eksportni bemalol amalga oshirishingiz mumkin», – dedi u tadbirkorlarga.

Узбекистан усилил контроль за экспортом целлюлозы и хлопковой продукции из-за риска санкций. Об этом 21 февраля заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев заявил на открытом диалоге с предпринимателями из Ташкентской области.
Как сообщает Spot, руководитель иностранного предприятия Bumfa Group Asia, производящего бумажные изделия хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения, Шакиржон Додожонов заявил о наложении с 7 января запрета на экспорт со стороны Таможенного комитета. Однако госорганы не называют причину запрета. В результате 100 сотрудников отправлены в административный отпуск, убыток превысил 2 млрд сумов.
Начальник Департамента внешней торговли МИПТ Иномжон Абдурахмонов сообщил, что порядок выдачи заключения уже разработан и скоро будет внесен в Кабинет министров. После утверждения порядка ведомство сможет выдать свое заключение.
«Я хочу напомнить предпринимателям, что целлюлоза и похожая на нее продукция не попали под запрет, а находятся под контролем — строгим контролем. Он осуществляется не со стороны Узбекистана, а со стороны всех крупных производителей. Если мы не проведем необходимые проверки, вся система окажется под санкциями. В этом случае невозможно будет получить деньги, они не смогут циркулировать, что приведет к очень сложной ситуации», — пояснил он.
Вице-премьер сообщил о проведении экспертизы покупателей отечественной хлопковой продукции. Он поручил Министерству инвестиций, промышленности и торговли ускорить процесс выдачи заключения.
Кроме того, предприниматель пожаловался на то, что банки не выдают средства, полученные еще в декабре 2025 года.
Заместитель председателя Центрального банка Аброрхужа Турдалиев пояснил, что если экспортные контракты подписаны с подсанкционными компаниями из SDN-листа или фирмами, которые обходят санкции с целью поставок продукции в Россию, банки приостанавливают такие операции.
По его словам, Центральный банк не вводил запрет для банков на выдачу средств, а направил предупреждения. Турдалиев признал, что компании из Узбекистана не могут экспортировать целлюлозу в Россию, так как сырье можно использовать для нужд военно-промышленного комплекса.
Другой представитель компании, производящей гигроскопическую вату, пожаловался на запрет экспортировать не только в Россию, но и в другие страны. Вице-премьер поручил ускорить выдачу заключения, отметив, что предприятие работает с европейским производителем средств женской гигиены Bella.
«Я хочу, чтобы экспортеры целлюлозы и хлопковой ваты поняли: как отметил заместитель председателя Центрального банка, мы вынуждены проводить многие процедуры совместно с ними, то есть с контролирующими органами, в том числе по вопросам санкций. Поэтому процесс затягивается. Однако это ненадолго: получив разрешение один раз, вы затем сможете беспрепятственно осуществлять экспорт», — заверил Ходжаев.