Shavkat Mirziyoyev AQSh Davlat kotibi o‘rinbosarini qabul qildi
Bugun, 22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentga tashrif bilan kelgan Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Devid Xeylni qabul qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, keyingi yillarda ko‘p qirrali O‘zbekiston-AQSh munosabatlarida izchil rivojlanish kuzatilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘tgan yilning may oyida Vashingtonda bo‘lib o‘tgan samarali oliy darajadagi uchrashuvlar mamlakatlarimiz strategik sherikligida yangi davrni boshlab bergani ta’kidlandi.
AQSh diplomati, o‘z navbatida, O‘zbekiston rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Prezident Donald Tramp va Davlat kotibi Mayk Pompeoning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Devid Xeyl AQSh O‘zbekistonda davlat qurilishi va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirish sohasida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar, aholi turmushi darajasi va sifatini oshirish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan islohotlarni yuksak baholashini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi boshqa mamlakatlarning mintaqada do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari qo‘llab-quvvatlanayotgani bildirildi.
Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilish va ushbu mamlakatni mintaqaviy jarayonlarga jalb etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarga oid hamda xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya, ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalar faollashgani hamda AQShning yetakchi kompaniyalari, bank va tashkilotlari ishtirokidagi qo‘shma loyihalar ilgari surilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil iyun oyida AQSh birinchi sertifikatlangan iqtisodiy missiyasining O‘zbekistonga tashrifi yakunida ilgari surilgan ishbilarmonlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv so‘ngida Davlat kotibi o‘rinbosari Devid Xeyl AQShning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini va har tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish borasidagi intilishi qat’iy ekanini tasdiqladi.

Шавкат Мирзиёев принял заместителя Госсекретаря США
Сегодня, 22 августа Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Государственного секретаря США по политическим вопросам Дэвида Хейла, прибывшего в Ташкент с визитом. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
Глава нашего государства, искренне приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил наблюдаемое в последние годы динамичное развитие узбекско-американских многоплановых отношений.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, состоявшиеся в мае прошлого года в Вашингтоне, ознаменовали начало новой эры стратегического партнерства двух стран.
В свою очередь, американский дипломат, поблагодарив лидера Узбекистана за теплый прием, передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Соединенных Штатов Дональда Трампа и Государственного секретаря Майка Помпео.
По словам Дэвида Хейла, американская сторона высоко оценивает проводимые в Узбекистане преобразования в сфере государственного строительства и формирования сильного гражданского общества, а также реформы, направленные на повышение уровня и качества жизни населения, обеспечение прав и свобод граждан.
Выражена поддержка усилиям Узбекистана и других стран Центральной Азии по укреплению отношений дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в регионе.
Состоялся обмен мнениями по вопросам мирного урегулирования в Афганистане и активного вовлечения этой страны в региональные процессы.
В ходе беседы также обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений и международной повестки.
С удовлетворением отмечена активизация контактов и продвижение совместных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, образовательной и культурно-гуманитарной сферах с участием ведущих американских компаний, банков и организаций.
Особое внимание уделено поддержке деловых инициатив по результатам первой сертифицированной экономической миссии США в Узбекистан, состоявшейся в июне этого года.
В заключение встречи заместитель Государственного секретаря Дэвид Хейл подтвердил твердую приверженность США дальнейшему развитию отношений стратегического партнерства и всестороннего сотрудничества между нашими странами.