Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-oktyabr kuni mamlakatda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish hamda ularni iqtisodiyot va ijtimoiy sohalarga keng joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Bugungi kunda dunyoda sun’iy intellekt texnologiyalari iqtisodiyot, ta’lim, sog‘liqni saqlash, xavfsizlik va boshqa muhim yo‘nalishlarda asosiy vositalardan biriga aylanmoqda. Sun’iy intellekt texnologiyalari davlat boshqaruvida samaradorlikni oshirish, resurslardan tejamkor foydalanish, aholiga ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini yaxshilashga xizmat qiladi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ham bu sohada tizimli islohotlar amalga oshirilib, mamlakat sun’iy intellektni tatbiq etish bo‘yicha xalqaro reytingda 17 pog‘ona yuqoriladi. Hozirda O‘zbekiston 188 davlat ichida 70-o‘rinni, Markaziy Osiyo bo‘yicha esa birinchi o‘rinni egallab turibdi.
«Bu natijalar sohada qo‘yilgan ilk qadamlar samarasidir, ammo oldinda hali ko‘p ish turibdi. Shu maqsadda o‘tgan yili 2030 yilgacha mo‘ljallangan Sun’iy intellektni rivojlantirish strategiyasi qabul qilindi va Raqamli texnologiyalar vazirligi huzurida maxsus markaz tashkil etildi», – dedi Prezident.
Taqdimotda sohani rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiyot va ijtimoiy sohalarda sun’iy intellekt loyihalarini joriy etish maqsadida 50 million dollar mablag‘ ajratilgan. Sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport, ekologiya va moliya sohalarini qamrab olgan 86 ta loyiha shakllantirildi. Hozirda sun’iy intellektni qo‘llash uchun zarur hisoblash imkoniyatlarini yaratish maqsadida «superkompyuter klasteri»ni tashkil etish ishlari jadal olib borilmoqda.
«Sun’iy intellektni tezroq rivojlantirish uchun doimiy ravishda ilg‘or, o‘zini oqlagan xorijiy va mahalliy tajribalarni o‘rganib borish zarur. Buning uchun sohada samarali faoliyat yuritayotgan vatandoshlarimiz, xorijiy ekspertlar va xususiy sektor bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish kerak», – dedi davlat rahbari.
Taqdimotda sun’iy intellekt sohasida zamonaviy hisoblash quvvatlarini o‘zimizda yaratish, ma’lumotlar markazlarini qurish va bunga investitsiya kiritmoqchi bo‘lgan tadbirkorlar uchun jozibador muhitni ta’minlash muhimligi qayd etildi.
Sun’iy intellektni rivojlantirishda eng muhim omil – malakali kadrlar tayyorlash. Bu ishlarni maktablardan boshlash, informatika o‘qituvchilarini qayta tayyorlash, yangi avlod darsliklarini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Sohada kadrlar tayyorlashni jadallashtirish maqsadida ko‘plab dasturlar amalga oshirilmoqda. «Bir million sun’iy intellekt yetakchilari» milliy dasturi doirasida yoshlar uchun aistudy.uz va omp.aistudy.uz platformalari ishga tushirildi, ularda SI bo‘yicha 5 ta bepul onlayn o‘quv dasturi yo‘lga qo‘yilgan. Dastur doirasida 2027 yilga qadar 1 million nafar yosh sun’iy intellekt sohasidagi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ladi.
Yoshlarning istiqbolli loyihalarini aniqlash va qo‘llab-quvvatlash uchun barcha hududlarda Sun’iy intellekt xakatoni yo‘lga qo‘yiladi. Shu kunlarda Nukus shahrida sog‘liqni saqlash bo‘yicha «HealthTech AI Hackathon» musobaqasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Bu tajribani kengaytirib, ta’lim, sud tizimi, suv xo‘jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘nalishlarida ham o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Prezident taqdimot qilingan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlab, ularni sun’iy intellektni joriy etishni yanada jadallashtirish, ilg‘or tajribani amaliyotga tatbiq etish, sohada kadrlar salohiyatini oshirish yo‘nalishida yanada takomillashtirish va kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 октября ознакомился с презентацией по развитию технологий искусственного интеллекта в стране и их широкому внедрению в экономику и социальную сферу.
Сегодня искусственный интеллект становится одним из ключевых инструментов в таких областях, как экономика, образование, здравоохранение, безопасность и другие важнейшие направления. Его использование способствует повышению эффективности государственного управления, рациональному расходованию ресурсов и улучшению качества услуг, предоставляемых населению.
В последние годы в Узбекистане в этой сфере последовательно реализуются системные реформы. В результате страна поднялась на 17 позиций в международном рейтинге применения искусственного интеллекта, заняв 70-е место среди 188 государств и первое место в Центральной Азии.
Как отметил Президент, эти достижения стали результатом первых шагов, предпринятых в данном направлении, однако впереди предстоит масштабная работа. С этой целью в прошлом году была утверждена Стратегия развития искусственного интеллекта до 2030 года, а при Министерстве цифровых технологий создан специальный центр.
На презентации были рассмотрены приоритетные направления развития отрасли.
Для внедрения проектов искусственного интеллекта в экономику и социальную сферу выделено 50 миллионов долларов. Сформирован пакет из 86 проектов, охватывающих здравоохранение, образование, сельское хозяйство, энергетику, транспорт, экологию и финансовый сектор. Параллельно ведется создание суперкомпьютерного кластера, который обеспечит страну современными вычислительными мощностями для внедрения решений на основе ИИ.
«Чтобы ускорить развитие искусственного интеллекта, необходимо постоянно изучать и внедрять передовой отечественный и зарубежный опыт. Важно наладить тесное сотрудничество с нашими соотечественниками, работающими за рубежом, с ведущими экспертами и представителями частного сектора», – подчеркнул глава государства.
В ходе обсуждения отмечено, что особое внимание следует уделить созданию современных центров обработки данных и формированию благоприятных условий для инвесторов, заинтересованных во вложениях в развитие инфраструктуры ИИ.
Отдельно рассмотрен вопрос подготовки квалифицированных кадров – ключевого фактора успешного развития отрасли. Подчеркнуто, что эту работу необходимо начинать со школ, повысить квалификацию преподавателей информатики, обновить учебные программы и разработать учебники нового поколения.
Для ускорения подготовки специалистов реализуется ряд инициатив. В рамках национальной программы «Один миллион лидеров искусственного интеллекта» запущены образовательные платформы aistudy.uz и omp.aistudy.uz, на которых действуют пять бесплатных онлайн-курсов. До 2027 года программа позволит подготовить 1 миллион молодых людей, владеющих современными знаниями и навыками в сфере ИИ.
С целью выявления и поддержки перспективных идей во всех регионах страны будут проводиться хакатоны по искусственному интеллекту. В частности, в Нукусе успешно прошел HealthTech AI Hackathon, посвященный вопросам здравоохранения. Подчеркнута важность расширения этого опыта и организации аналогичных мероприятий в сферах образования, водного хозяйства, судебной системы и предпринимательства.
Президент поддержал озвученные планы, поручил усовершенствовать и расширить их в контексте дальнейшего ускорения работы по внедрению искусственного интеллекта, применения передового опыта и повышения кадрового потенциала сферы.