O‘zbekistonda biologik faol qo‘shimchalarni ixtiyoriy markirovkalash loyihasi boshlanadi
2025 yil 1 martdan boshlab O‘zbekistonda biologik faol qo‘shimchalarni (BFQ) ixtiyoriy ravishda markirovkalash loyihasi boshlanadi. Bu kontrabanda, qalbakilashtirilgan mahsulotlarga qarshi kurashish va iste’molchilarni himoya qilishga qaratilgan mamlakat farmatsevtika va nutritsevtika bozorlarini rivojlantirishdagi muhim qadamdir. Ishlab chiqaruvchilar, import qiluvchilar va boshqa tadbirkorlik sub’yektlarining ishtiroki ixtiyoriy bo‘lib, ixtiyoriy markirovkalash davrida ushbu toifadagi tovarlar uchun markirovka kodlarini taqdim etish va kuzatib borish xizmati to‘lov undirilmasdan amalga oshiriladi.
Biologik faol qo‘shimchalarni ixtiyoriy markirovkalash loyihasining birinchi ishtirokchilaridan biri «STM Holding» kompaniyasi bo‘lib, u o‘z mahsulotlarida raqamli markirovkani joriy etishga tayyorligini bildirdi. Kompaniya vakili o‘z mahsulotlarining sifatiga ishonadi va mamlakatda BFQlarning shaffof bozorini shakllantirishga qaratilgan tashabbusni qo‘llab-quvvatlaydi.
Ekspert baholariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi hududida realizatsiya qilinayotgan biologik faol qo‘shimchalarning aksariyati noqonuniy aylanmada. Ushbu toifadagi mahsulotlarni olib kirish va sotishni nazorat qilishning samarali mexanizmlari mavjud emasligi iste’molchilar salomatligi uchun katta xavf tug‘diradi, shuningdek, davlat uchun sezilarli iqtisodiy yo‘qotishlarga olib keladi.
Yuzaga kelgan vaziyatning asosiy sabablaridan biri bojxona to‘lovlarining yuqori darajasi bo‘lib, bu rasmiy ravishda olib kirilgan BFQlarni noqonuniy mahsulotlarga nisbatan raqobatbardoshligini pasaytiradi. Natijada milliy standartlar va texnik reglamentlar talablariga javob bermaydigan kontrafakt va ro‘yxatdan o‘tkazilmagan tovarlar bozorda ustunlik qilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 28 yanvardagi «Farmatsevtika tarmog‘ini jadal rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-13-son Farmoniga muvofiq, biologik faol qo‘shimchalarni ishlab chiqarish va ularning muomalasi ustidan davlat nazoratini tartibga solish va kengaytirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar nazarda tutilgan, chunki ushbu toifadagi mahsulotlar ko‘pincha dori vositalarini qabul qilishning teng muqobili sifatida reklama qilinadi va aholiga sotiladi. Bunda ularni muntazam qabul qilishning samaradorligi va xavfsizligi nuqtayi nazaridan muvofiqlikni baholash amalga oshirilmaydi. Ushbu mexanizm BFQ aylanmasining shaffofligini ta’minlash, ularni olib kirish, sotish va ulardan foydalanish ustidan nazoratni kuchaytirish, shuningdek, kontrafakt mahsulotlarning tarqalishini minimallashtirish imkonini beradi.
Raqamli markirovka tizimini joriy etish quyidagi maqsadlarga qaratilgan.
• Mahsulotning kelib chiqishi va sifatini nazorat qilish orqali iste’molchilarni sertifikatlanmagan, qalbakilashtirilgan va potensial xavfli BFQlardan himoya qilishni ta’minlash.
• O‘zbekiston Respublikasi hududida biologik faol qo‘shimchalarni import qilish, saqlash, aylanmaga kiritish va sotish jarayonlarini hisobga olish va nazorat qilishning yagona shaffof tizimini yaratish.
• Noqonuniy bozor ulushini kamaytirish, bu soliq tushumlarini ko‘paytirishga va bozor ishtirokchilari o‘rtasida halol raqobatni ta’minlashga yordam beradi.
• Rasmiy ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilarga ishonchni oshirish, xalqaro yetkazib beruvchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va biologik faol qo‘shimchalarning shaffof bozorini rivojlantirish.
«STM Holding» nima uchun ixtiyoriy markirovkada ishtirok etishga qaror qilgani va ushbu loyihada qanday «afzallik»larni ko‘rayotgani haqida – «STM Holding» boshqaruvchi hamkori Inara Shaxanova bilan suhbatda.
— «STM Holding» kompaniyasi haqida so‘zlab bersangiz.
— «STM Holding» kompaniyasi O‘zbekiston hududida ham farmatsevtika, ham parafarmatsevtika sektori mahsulotlarini yetkazib berish va targ‘ib qilish bilan shug‘ullanadi. Biz FMSG-sektori, shuningdek, dorixona muassasalari bilan ishlaymiz. Shuningdek, kompaniyamiz mashhur «Solgar» brendi mahsulotlarini - Amerikaning yuqori sifatli vitaminlari va «Nature’s Bounty» - o‘rtacha narx segmentidagi mahsulotlarini import qiladi.
— Hozirgi kunda BFQlar bozorida qanday muammolar mavjud?
— Asosiy muammo — bu yirik «yashirin» bozor. Biz har kuni iste’molchilar va mijozlarimizdan salbiy mulohazalarga duch kelamiz. Va bu davlat uchun ham, umuman iste’molchi uchun ham tahdidli muammoni keltirib chiqaradi. Davlat g‘aznaga bojlarni to‘liq olmaydi, iste’molchi esa kerakli standartlarsiz va «sovuqlik zanjiri»ga rioya qilmasdan olib kirilgan yoki ishlab chiqarilgan sifatsiz mahsulotlarni oladi.
— 1 martdan BFQlarni ixtiyoriy markirovkalash boshlanadi. Bu yangilikka qanday qaraysiz?
— Bu haqiqatan ham davlat va umuman iste’molchi uchun muhim qadam va biz bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz, chunki bu O‘zbekiston hududiga noqonuniy mahsulotlarni olib kirish va ishlab chiqarishning oldini olishga yordam beradi, deb umid qilamiz.
— Markirovka joriy etilishi bilan iste’molchilar uchun nima o‘zgaradi?
— Birinchidan, bu nazorat. Har bir iste’molchi qadoqdagi kerakli kodni skanerlab, Asl Belgisi ilovasi orqali tekshirib, sifatli mahsulot xarid qilayotganiga ishonch hosil qilishi mumkin. Shuningdek, iste’molchi O‘zbekiston hududiga barcha me’yorlarga rioya qilgan holda olib kirilgan sertifikatlangan va asl mahsulotni xarid qilayotganiga, shuningdek, zarur sertifikatlarni olganiga ishonch hosil qilishi mumkin.
— Biologik faol qo‘shimchalarni ixtiyoriy markirovkalash loyihasida ishtirok etishni rejalashtiryapsizmi?
— Bizning kompaniyamiz ushbu loyihaga qo‘shilmoqda va biz o‘z vaqtida dori vositalari bo‘yicha bo‘lgani kabi, BFQlarni markirovkalash bo‘yicha ham birinchilar qatorida kelganimizdan mamnunmiz.
— Sizningcha, kelajakda BFQlarni markirovkalashni majburiy qilish kerakmi?
— Ha, buni albatta qilish kerak. Va biz bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlaymiz. Rossiya tajribasi shuni ko‘rsatadiki, bu qadam bozorni juda kuchli darajada «oqlash» va uni yanada shaffof qilish imkonini berdi.
Ko‘rib turganimizdek, STM Holding birinchilardan bo‘lib biologik faol qo‘shimchalarni ixtiyoriy ravishda markirovkalash loyihasida ishtirok etishga tayyorligini bildirdi va uning tajribasi markirovka vaziyatni yaxshi tomonga o‘zgartirishga qanday yordam berishini ko‘rsatadi.
O‘zbekistonda biologik faol qo‘shimchalarni raqamli markirovkalashning joriy etilishi iste’molchilar va halol ishlab chiqaruvchilarni himoya qilishga qaratilgan bozor rivojlanishining yangi bosqichidir.

В Узбекистане стартует проект по добровольной маркировке БАДов
С 1 марта в Узбекистане стартует проект по добровольной маркировке биологически активных добавок (БАДов). Это важный шаг в развитии фармацевтического и нутрицевтического рынков страны, направленный на борьбу с контрабандой, фальсифицированной продукцией и защиту потребителей. Участие производителей, импортеров и иных субъектов предпринимательства будет добровольным, а услуга по предоставлению и прослеживаемости кодов маркировки для данной категории товаров в период добровольной маркировки будет осуществляться без взимания платы.
Одним из первых участников проекта по добровольной маркировке БАДов стала компания STM Holding, выразившая готовность внедрять цифровую маркировку на своей продукции. Представитель компании уверен в качестве своих товаров и поддерживает инициативу, направленную на формирование прозрачного рынка БАДов в стране.
Согласно экспертным оценкам, большая часть биологически активных добавок, реализуемых на территории Узбекистана, находятся в нелегальном обороте. Отсутствие эффективных механизмов контроля за ввозом и реализацией данной категории продукции создает значительные риски для здоровья потребителей, а также приводит к существенным экономическим потерям для государства.
Одной из основных причин сложившейся ситуации является высокий уровень таможенных пошлин, который делает официально ввезенные БАДы менее конкурентоспособными, по сравнению с нелегальной продукцией. В результате на рынке доминируют контрафактные и незарегистрированные товары, не соответствующие требованиям национальных стандартов и технических регламентов.
В соответствии с Указом президента Республики Узбекистан № УП-13 от 28 января 2025 года "О дополнительных мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли" предусмотрен ряд мер по регулированию и расширению государственного надзора за производством и оборотом биологически активных добавок, поскольку данная категория товаров зачастую рекламируется и реализуется населению как равнозначная альтернатива приему лекарственных средств. При этом оценка соответствия на предмет эффективности и безопасности их регулярного приема не проводится. Данный механизм позволит обеспечить прозрачность оборота БАДов и усилить контроль за их ввозом, реализацией и использованием, а также минимизировать распространение контрафактной продукции.
Внедрение системы цифровой маркировки направлено на достижение таких целей, как:
обеспечение защиты потребителей от несертифицированных, фальсифицированных и потенциально опасных БАДов за счет контроля происхождения и качества продукции;
создание единой прозрачной системы учета и контроля за процессами импорта, хранения, оборота и реализации БАДов на территории республики;
снижение доли нелегального рынка, что будет способствовать увеличению налоговых поступлений и обеспечению добросовестной конкуренции среди участников рынка;
повышение доверия к официальным производителям и импортерам, создание благоприятных условий для международных поставщиков и развитие прозрачного рынка биологически активных добавок.
О том, почему STM Holding решила участвовать в добровольной маркировке и какие плюсы компания видит в данном проекте, рассказала управляющий партнер Инара Шаханова.
– Расскажите о компании STM Holding.
– Наша компания занимается поставками и продвижением продукции фармацевтического и парафармацевтического секторов на территории Узбекистана. Мы работаем как с FMCG-сектором, так и с аптечными учреждениями. Также наша компания завозит американские премиальные витамины знаменитого бренда Solgar и продукцию Nature's Bounty – это уже более средний ценовой сегмент.
– Какие проблемы сейчас существуют на рынке БАДов?
– Главная проблема – огромный "теневой" рынок. Мы каждый день сталкиваемся с негативными отзывами от покупателей и наших клиентов. Это создает угрозу как для страны, так и для потребителей. С одной стороны, государство недополучает необходимые пошлины в казну, а с другой – покупатель приобретает некачественную продукцию, которая была ввезена или произведена без соблюдения необходимых стандартов и "холодовой цепи".
– С 1 марта начинается добровольная маркировка БАДов. Как Вы относитесь к этому нововведению?
– Это действительно важный шаг и для государства, и для потребителей. И мы готовы поддерживать эту инициативу, так как искренне надеемся, что это поможет избежать производства и ввоза нелегальной продукции на территорию Узбекистана.
– Что изменится для потребителей с введением маркировки?
– Во-первых, это контроль. Каждый потребитель может быть уверен в том, что он покупает качественную продукцию, отсканировав необходимый код на упаковке и проверив его через мобильное приложение Asl Belgisi. Также потребитель сможет убедиться, что он покупает сертифицированный и оригинальный продукт, который был ввезен с соблюдением всех норм.
– Планируете ли вы участвовать в проекте по добровольной маркировке биологически активных добавок?
– Наша компания присоединяется к данному проекту, и мы рады быть в числе первых по маркировке БАДов, так же, как и в свое время по лекарствам.
– Как Вы считаете, стоит ли в будущем сделать маркировку БАДов обязательной?
– Да, это обязательно нужно сделать. И мы поддерживаем эту инициативу. Как показывает опыт России, данный шаг позволил "обелить" рынок и сделать его более прозрачным.
Таким образом, введение цифровой маркировки БАДов в Узбекистане – это новый этап в развитии рынка, направленный на защиту потребителей и честных производителей.