O‘zbekistonda transport va logistikani rivojlantirish muammolari o‘rganiladi
Hukumat qarori (305-son, 12.04.2019-y.) bilan O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazining ustavi tasdiqlandi. Bu haida «Huquqiy axborot» kanali ma’lum qildi.
Hujjatga muvofiq, Markaz faoliyatining asosiy maqsadi transport va logistikani rivojlantirish sohasida muammolarni tizimli asosda o‘rganish hisoblanadi.
Markaz transport va yo‘l xo‘jaligi sohasida xavfsizlikni oshirish bo‘yicha innovatsion texnologiyalar va intellektual transport tizimlarini joriy etadi.
Ustav bilan markaz faoliyatning asosiy funksiyalari, huquq va majburiyatlari belgilab berildi.
Markazga transport vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadigan va ozod etiladigan direktor boshchilik qiladi.

В Узбекистане специальный центр будет изучать проблемы транспорта и логистики
Постановлением Правительства утвержден Устав Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
В соответствии с документом основной целью Центра является системное изучение проблем развития системы транспорта и логистики.
Центр будет заниматься внедрением интеллектуальных транспортных системы и инновационных технологий по повышению безопасности в систему транспорта и дорожного хозяйства.
Уставом определены основные функции, права и обязанности Центра.
Центр возглавляет директор, утверждаемый на должность и освобождаемый от должности министром транспорта Республики Узбекистан.