«O‘zbekneftgaz»: Qarshi shahrida Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tmoqda (Foto)
Avval xabar berganimizdek, 2021-yil 11-12-noyabr kunlari Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida «Neft va gaz, elektr energetika, kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal sanoati» mavzusidagi hududiy sanoat yarmarkasi o‘tkazilmoqda.
Prezident administratsiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu tadbir doirasida «O‘zbekneftgaz» investitsiya loyihalari hamda korxonalari ehtiyojlari uchun yetkazib beriladigan tovar va xizmatlarni mahalliylashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqilib, aniq shartnomalar imzolanmoqda.
Shu bilan birga, neft va gaz sanoati hamda ilm-fan sohalari integratsiyasiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminarlar o‘tkazilmoqda.
Mazkur yarmarkaning ochilish marosimini «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib berdi.
– Bugungi kunda hurmatli Prezidentimiz rahbarligida respublikada mahalliy sanoatni rivojlantirish, kooperatsiyani kengaytirish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni chuqurlashtirish bo‘yicha keng islohotlar olib borilmoqda. Ushbu vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida tarmoqda import mahsulotlarga qaramlikni kamaytirish, mahalliylashtirish, ichki bozorni sifatli mahsulotlar bilan ta’minlashga jiddiy e’tibor qaratilmoqda, – dedi Boshqaruv raisi.
Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev o‘z nutqida tarmoqlararo kooperatsiya hisobiga «O‘zbekneftgaz» AJ korxonalari tomonidan ilgari importdan xarid qilingan bir qator mahsulotlarni o‘zlashtirish hisobiga yillik import 12 mln AQSh dollarigacha qisqartirilganligini e’tirof etdi.
Ta’kidlash joizki, avvallari importdan keltirilib, korxonalardagi ishlab chiqarish jarayonlarida foydalanilgan aktivlashtirilgan ko‘mir, silikogel, quvurlar, berkitish-boshqarish klapanlari, oksid-allyuminiy, sulfat-allyuminiy, turli xil filtrlar, yoqilg‘i moylash materiallari, xromotograflar, blok boks, o‘lchash asboblari va boshqa mahsulot va uskunalar bugungi kunda mahalliy korxonalardan sotib olinmoqda.
Shuningdek, «O‘zbekneftgaz» AJda bir qator xorijiy kompaniyalarda (Gazprom, Lukoyl, Tatnef) muvaffaqqiyatli aprobatsiyadan o‘tgan usul ya’ni – yangi mahsulotlarni birgalikda o‘zlashtirish bo‘yicha «yo‘l xarita»lari asosida ishlar olib borilmoqda. Jumladan, joriy yilda (Buxoro NQIZ - 3 ta, Sho‘rtan GKM - 2 ta, Uzkorgazkemikal – 21, Muborak GQIZ – 2 ta va boshqalar) 28 ta yo‘l xaritalari imzolangan. Mazkur tadbirlarni amalga oshirish natijasida 3,1 mln dollarlik import hajmi qisqartiriladi.
Mehriddin Abdullayev amalga oshirilgan ishlar samarasida bugungi kunda mahalliy korxonalar tomonidan yetkazib berilgan 30 ga yaqin mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarishga tadbiq etilganligiga urg‘u berdi.
– O‘tgan davrda respublika elektron kooperatsiya portali orqali 404,3 mlrd so‘mlik ikki mingdan ortiq shartnoma tuzilib, umumiy xaridlar hajmida mahalliy mahsulotlar ulushi 26 foizgacha yetkazildi, – dedi o‘z nutqida M.Abdullayev. – Bundan tashqari, joriy yilda Navoiy, Termiz, Buxoro va Nukus shaharlarida tashkil etilgan sanoat yarmarkalarida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 124 ta memorandumlar imzolangan edi. Ayni paytga kelib, mazkur memorandumlar doirasida qiymati 30,7 mlrd. so‘mlik 43 ta shartnomalar imzolanishi ta’minlandi. Ishonchim komilki, mazkur yarmarka iqtisodiyot tarmoqlarida kooperatsiyani rivojlantirish, korxonalar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Barchangizga ko‘rgazmada samarali ish olib borish, muvaffaqiyatli muzokaralar o‘tkazishni tilayman.
Ko‘rgazmada boshqa sohalar qatori 100 dan ziyod xorijiy va mahalliy neft va gaz sanoati korxonalari vakillari, shundan 50 ga yaqini alohida stend bilan, ishtirok etishmoqda.
Ma’lumot uchun: Jumladan, Tatneft, Lukoyl, YeLAZ, KMPO, Xromos injiniring (Rossiya), «Enter Injiniring», «Eriyell» (Singapur), SIBUR (Ozarbayjon), Si En Pi SI (Xitoy), Uzpromarm, Uzbekximmash, Chilon, AMZ, Maxsusenergogaz (Uzbekiston) kompaniyalari va boshqalar.
Mazkur tadbirlar doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan geologiya-qidiruv ishlari va tabiiy gazni qazib olish hajmlarini kengaytirish, uni chuqur qayta ishlashni tashkil etishga yo‘naltirilgan uzoq muddatli strategiya asosida aniq vaziflar belgilab olingan.

«Узбекнефтегаз»: В городе Карши проходит Региональная межотраслевая промышленная ярмарка (Фото)
Как сообщалось ранее, 11-12 ноября текущего года в городе Карши Кашкадарьинской области начала работу Региональная промышленная ярмарка на тему «Нефтегазовая, электроэнергетическая, химическая, текстильная, кожевенно-обувная промышленность».
В рамках данного мероприятия, рассматриваются возможности локализации товаров и услуг, поставляемых для инвестиционных проектов и предприятий АО «Узбекнефтегаз», подписываются контракты.
Также проводятся научно-практические семинары, посвященные интеграции отраслей нефтегазовой промышленности и науки.
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев открыл церемонию открытия ярмарки, организованной совместно с Администрацией Президента Республики Узбекистан и хокимиятом Кашкадарьинской области.
- В настоящее время под руководством Президента нашей страны в республике проводятся широкомасштабные реформы по развитию отечественной промышленности, расширению кооперации, углублению производства продукции с высокой добавленной стоимостью. В целях обеспечения выполнения этих задач в отрасли особое внимание уделяется снижению продукции импорта, повышению локализации, обеспечению внутреннего рынка качественной продукцией, - сказал Председатель Правления.
В своем выступлении Председатель Правления Мехриддин Абдуллаев отметил, что в результате межотраслевого сотрудничества предприятия АО «Узбекнефтегаз» сократили свой годовой импорт до 12 миллионов долларов за счет освоения ряда ранее закупленных продуктов из импорта.
Стоит отметить, что активированный уголь, силикогель, трубы, запорно-регулирующие клапаны, оксидно-алюминиевые, сульфатно-алюминиевые, различные фильтры, горюче-смазочные материалы, хромографы, блоки, измерительные приборы и другая продукция и оборудование, которые ранее были импортированы и использовались в производственных процессах на предприятиях, сегодня закупаются у отечественных предприятий.
Кроме того, АО «Узбекнефтегаз» работает с рядом иностранными компаниями («Газпром», «Лукойл», «Татнефть») на основе «Дорожных карт» по совместной разработке новых продуктов, которые успешно прошли испытания. В частности, в текущем году подписано 28 дорожных карт (Бухарский НПЗ - 3, Шуртанский ГХК - 2, «Узкоргазкемикал» – 21, Мубарекский ГПЗ – 2 и др.). В результате реализации этих мер объем импорта будет сокращен на 3,1 млн. долларов.
Мехриддин Абдуллаев подчеркнул, что в результате проделанной работы на сегодняшний день внедрено в производство около 30 видов продукции и услуг, производимых местными предприятиями.
– За прошедший период через Республиканский портал электронной кооперации заключено более 2 тысяч договоров на сумму 404,3 млрд сумов, доля местной продукции закупок составила 26 %, – сказал в своем выступлении Мехриддин Абдуллаев. - Кроме того, в текущем году на промышленных ярмарках, организованных в Навои, Термезе, Бухаре и Нукусе, АО «Узбекнефтегаз» было подписано 124 меморандума. На данный момент в рамках этих меморандумов подписано 43 контракта на сумму 30,7 млрд. сумов. Данная ярмарка послужит развитию кооперации в отраслях экономики, дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества между предприятиями. Желаю всем плодотворной работы на выставке, успешных переговоров.
В выставке, наряду с другими отраслями, принимают участие представители более 100 зарубежных и отечественных предприятий нефтегазовой промышленности, из них около 50 - с особым стендом.
Для информации: в частности, компании «Татнефть», «Лукойл», «ЭЛАЗ», «КМПО», «Хромос инжиниринг» (Россия), «Enter Engineering», «Eriell» (Сингапур), «СИБУР» (Азербайджан), «Си Эн Пи СИ» (Китай), «Узпромарм», «Узбекхиммаш», «Чилон», «АМЗ», «Махсусэнергогаз» (Узбекистан) и другие.
В рамках этих мероприятий со стороны АО «Узбекнефтегаз» определены конкретные задачи на основе долгосрочной стратегии, направленной на расширение объемов геологоразведочных работ и добычи природного газа, организацию его глубокой переработки.