«O‘zmilliybank» AJ, Savdo-sanoatpalatasi va «FERRANDI Paris» instituti o‘rtasida xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik kelishuvi imzolandi
Iqtisodiy rivojlanishning zamonaviy sharoitida xizmat ko‘rsatish sohasi iqtisodiy siyosatning barcha darajalarida asosiy elementga aylanib bormoqda. Bugungi kunda ushbu sohani haqli ravishda iqtisodiyotning eng yirik tarmog‘i deb atash mumkin, u tijorat va ijtimoiy asosda ko‘rsatiladigan barcha turdagi xizmatlarni o‘z ichiga oladi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotning mazkur tarmog‘ini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 16 iyundagi «Xizmatlar sohasini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi va 2021yil 11maydagi «XIZMATLAR SOHASINI JADAL RIVOJLANTIRISh ChORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA» gi qarorlariga asosan xizmat ko‘rsatish va servis sohasini rivojlantirish uchun 200 mln. AQSh dollari ajratildi.
Amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida 2021yilda mamlakatimizda ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 283 trln. so‘mni, aholi jon boshiga xizmat ko‘rsatish hajmi 8 mln. so‘mga teng bo‘ldi.
Davlatimiz rahbarining 2022 yil 27 yanvardagi «Xizmatlar sohasini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorida 2022yilda sohani rivojlantirishga yangi yondashuvlarni joriy etish orqali xizmatlar hajmini 1,5 barobarga oshirish ko‘zda tutilgan. Bu esa qo‘shimcha 1,6 million, shu jumladan, Toshkentda – 700 mingta yangi ish o‘rni yaratilishiga imkon beradi.
Mazkur tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida joriy yilning 18 noyabr kuni, O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Fransiya Respublikasiga oliy darajadagi tashrifi doirasida, Parij shahrida O‘zbekiston-Fransiya biznes-forumi doirasida «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Fransiyaning gastronomiya va mehmonxona boshqaruvi sohasiga ixtisoslashgan yetakchi instituti- FERRANDI Paris bilan hamkorlik shartnomasini imzoladi.
Shartnoma quyidagi imkoniyatlarni beradi:
1. «O‘zmilliybank» AJ va Savdo-sanoat palatasi ko‘magida 200 dan ortiq tadbirkorlik sub’yektlarini mehmonxona va restoran biznesi, turizm, gastronomiya va boshqa xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlari bo‘yicha o‘qitish va malakasini oshirish;
2. FERRANDI Paris instituti tomonidan fransuz va xorijiy hamkorlar tajribasini o‘rganish maqsadida mahalliy Oliy o‘quv yurtlarida o‘zbekistonlik hamkorlar bilan qo‘shma o‘quv kurslarini tashkil etish;
Forum doirasida «O‘zmilliybank» AJ va Savdo sanoat palatisi, imzolangan kelishuv O‘zbekiston va Fransiya tadbirkorlari va ishbilarmon doiralari o‘rtasida uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga, turizm, mehmonxona va restoran biznesi va boshqa sohalardagi xizmat ko‘rsatish sohasidagi kichik va o‘rta biznes sub’yektlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qilishiga umid bildiradi.
Ma’lumot o‘rnida: Ferrandi Paris 1920 yilda gastronomiya va mehmonxona boshqaruvi sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash maqsadida tashkil etilgan bo‘lib, Parij Ile-de-Francye Savdo-sanoat palatasiga tegishli.
Maktab tadbirkorlik, mehmonxona va restoran biznesi yo‘nalishlari bo‘yicha tajriba almashish hamda bakalavr va magistrlarni oshxona va keytiring, novvoyxona, mehmondo‘stlik, qandolatchilik va boshqa ko‘plab sohalarda tayyorlash maqsadida, fransuz va xorijiy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantiradi.

Подписано соглашение о сотрудничестве между АО «Узнацбанк», Торгово-промышленной палатой и институтом «FERRANDI Paris» в сфере развития услуг
В современных условиях развития экономики сфера услуг становится ключевым элементом на всех уровнях экономической политики. Сегодня данную сферу по праву можно назвать крупнейшим сектором экономики, включающую в себя все виды услуг, оказываемых как на коммерческой, так и на социальной основе.
В нашей стране развитию данной отрасли экономики уделяется особое внимание. В частности, в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2020 года № ПП-4752 «О мерах по поддержке сферы услуг» и от 11 мая 2021 г. № ПП-5113 выделено 200 млн. долл. на развитие сферы услуг.
В результате принятых практических мер объем оказанных по стране услуг в 2021 году составил 283 трлн. сум, при объеме услуг на душу населения 8 млн. сум.
Постановлением Президента от 27 января 2022 г. № ПП-104 «О дополнительных мерах по развитию сферы услуг» предусмотрено увеличение в 2022 году объема услуг в 1,5 раза путем внедрения новых подходов к развитию отрасли, что позволит создать дополнительно 1,6 млн., в т.ч. в Ташкенте – 700 тысяч новых рабочих мест.
В целях поддержания данных инициатив, 18 ноября т.г., в преддверии визита делегации Республики Узбекистан во Французскую Республику на высшем уровне в г. Париже, в рамках Узбекско-Французского бизнес-форума, АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» и Торгово-промышленная палата Узбекистана заключили соглашение о сотрудничестве с ведущим французским институтом FERRANDI Paris, специализирующимся в области гастрономии и гостиничного менеджмента.
Соглашение предоставляет возможность:
1) обучения свыше 200 субъектов предпринимательства и повышения их квалификации в сфере гостиничного и ресторанного бизнеса, в области туризма, гастрономии и других направлений сервиса при поддержке Узнацбанка и ТПП;
2) организации институтом FERRANDI Paris совместных с узбекскими партнерами учебных курсов в местных ВУЗах для изучения опыта французских и зарубежных партнеров;
АО «Узнацбанк» и ТПП выражают надежду, что подписанное в рамках форума соглашение поспособствует развитию долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества предпринимателей и бизнес кругов Узбекистана и Франции, поддержанию деятельности субъектов малого и среднего предпринимательства в области туризма, гостиничного и ресторанного бизнеса, и других сфер услуг.
Справочно: Ferrandi Paris создана в 1920 году в целях подготовки высококвалифицированных специалистов в области гастрономии и гостиничного менеджмента, принадлежит Торгово-промышленной палате Парижа Иль-де-Франс.
Школа развивает партнерские отношения с французскими и зарубежными образовательными учреждениями, с целью создания обмена опытом и подготовки бакалавров и магистров предпринимательства, гостиничного и ресторанного бизнеса по таким направлениям как кухня и кейтеринг, пекарня, гостеприимство, кондитерские изделия и многие другие.