Prezident 30 mln dollar evaziga qurilgan tibbiyot markazini borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmazor tumanidagi “Sinomed” ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili 10-noyabr kuni tibbiyot va farmatsevtika xodimlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tibbiy xizmatlarning 30 foizi xususiy sektor tomonidan ko‘rsatilayotganini, kelgusida tibbiyotda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va qo‘shimcha sharoitlar yaratish davom ettirilishini aytgan edi.
Ayni maqsadlarga muvofiq, yurtimizda ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlarining faoliyatiga keng imkoniyatlar yaratib berilmoqda.
Olmazor tumanida joylashgan “Sinomed” ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi bugungi kunda dolzarb bo‘lgan barcha yo‘nalishlarda, jumladan, tug‘uruq, pediatriya, xirurgiya, travmatologiya, ortopediya, endokrinologiya va boshqa yo‘nalishlarda faoliyat yuritib kelmoqda. Markaz 30 million dollar evaziga barpo etilgan bo‘lib, undagi uskunalar Buyuk Britaniya, Italiya, Yaponiya va Germaniya davlatlaridan olib kelingan.
Klinikada diagnostika hamda statsionar bo‘limlari mavjud. Markaz yiliga to‘rt yarim ming nafar bemorni qabul qilish quvvatiga ega. Bu yerda 300 dan ziyod ish o‘rinlari yaratilgan bo‘lib, 80 nafardan ortiq shifokor faoliyat yuritmoqda. Ulardan 60 nafari xorijda, xususan, Janubiy Koreya, Germaniya, Turkiya, Hindiston, Yaponiya, Amerika kabi davlatlarda malaka oshirgan shifokorlardir. Shu bilan birga, klinikada xorijlik mutaxassislar ham faoliyat yuritmoqda.
Mazkur markaz tarkibida Toshkent shahrida birinchi xususiy tug‘uruq majmuasi ishga tushirilgan bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 30 nafar ayolga xizmat ko‘rsata oladi. Kelgusida o‘rinlar sonini yanada ko‘paytirish yuzasidan ishlar olib borilmoqda. Bolalarni emlash, profilaktik ko‘riklar ham shu yerda o‘tkaziladi.
Klinikada koll-markazlar, maxsus patronaj jamoalari tashkil qilingan. Bemorlarning uyiga chiqqan holda ko‘rikdan o‘tkazish imkoniyatlari ham mavjud.
Bundan tashqari, respublikadagi eng katta xususiy vaksinatsiya markazi, xususiy sektordagi yagona sterilizatsiya markazi ham tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida ko‘rsatilayotgan xizmatlar, bemorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, jumladan, ambulator sharoitda davolash xonalari bilan tanishdi.
Shu bilan birga, onalik va bolalik yo‘nalishida ayolning homilador bo‘lgandan boshlab tug‘uruqqacha, tug‘uruq va undan keyingi davr uchun tayyorlangan tizimli jarayonlarni ko‘zdan kechirdi.
– Tug‘uruq xizmati, ayniqsa, tug‘uruqqacha kuzatuv eng muhim masalalardan biri. Ayniqsa, birinchi farzandni dunyoga keltirish ona uchun stress bo‘lmasligi kerak. Shunga qadar ayol muntazam kuzatuvda bo‘lsa, vaqtida davolanib borsa, unda o‘zini avaylash, sog‘lom onalik, sog‘lom bolalik borasida tushuncha paydo bo‘ladi, – dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari ko‘p tarmoqli markazda tashkil etilgan bolalar maydonchasida o‘ynayotgan jajji bolajonlar bilan suhbatlashdi.
– Eng katta yutug‘imiz, sizlar kabi shifokorlar o‘zlari olgan bilimlarni yurtimizda qo‘llayotganidir. Shu o‘rinda aytish lozimki, xususiy tibbiyotni joriy qilish bilan birga raqobatni ham unutmaslik kerak. Raqobat bo‘lsagina, odamlarda tanlov bo‘ladi. Xususiy davolanish markazlari ko‘paysa, aholi davolanish uchun bergan puliga yarasha sifatli xizmatga erishadi, – dedi davlatimiz rahbari klinika jamoasi bilan suhbatda.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного медицинского центра “Sinomed” в Алмазарском районе.
На встрече с работниками медицины и фармацевтики 10 ноября прошлого года глава нашего государства отмечал, что 30 процентов медицинских услуг предоставляются частным сектором, и поддержка частного сектора в сфере медицины и создание дополнительных условий будут продолжены.
В соответствии с этими целями создаются широкие возможности для деятельности многопрофильных медицинских центров.
Расположенный в Алмазарском районе многопрофильный медицинский центр “Sinomed” сегодня оказывает услуги по всем актуальным направлениям, таким как акушерство, педиатрия, хирургия, травматология, ортопедия, эндокринология и другим.
Центр построен за счет 30 миллионов долларов, а современное медицинское оборудование было завезено из Великобритании, Италии, Японии и Германии.
В клинике функционируют как диагностическое, так и стационарное отделения. Центр способен ежегодно принимать до 4500 пациентов. Здесь создано более 300 рабочих мест, осуществляют деятельность свыше 80 врачей. Более 60 специалистов проходили повышение квалификации за рубежом, в частности в Южной Корее, Германии, Турции, Индии, Японии и США. Кроме того, в клинике работают иностранные специалисты.
В структуре центра открыт первый в Ташкенте частный родильный комплекс, способный одновременно обслуживать 30 женщин. В будущем планируется расширение количества койко-мест. Также в клинике проводятся вакцинация и профилактические осмотры детей.
В клинике созданы колл-центры и специализированные патронажные бригады. Также имеются возможности проводить осмотры пациентов с выездом на дом.
Кроме того, здесь организован крупнейший в республике частный центр вакцинации, а также единственный в частном секторе центр стерилизации.
Глава нашего государства ознакомился с оказываемыми в многопрофильном медицинском центре услугами, а также с условиями, созданными для пациентов, включая амбулаторные кабинеты.
Кроме того, в сфере материнства и детства глава нашего государства ознакомился с системными процедурами, подготовленными для женщин от момента беременности до родов и послеродового периода.
­«Акушерская служба, дородовое наблюдение – одни из важнейших вопросов. Роды, особенно рождение первого ребенка, не должны становиться стрессом для женщины. Если она регулярно проходит медицинские осмотры и своевременно получает лечение, у нее формируется понимание заботы о себе, здорового материнства и детства», – отметил Президент.
Глава нашего государства побеседовал с малышами, играющими на организованной в многопрофильном центре детской площадке.
«Наше главное достижение – это то, что такие врачи, как вы, внедряют полученные знания в нашей стране. Следует отметить, что при внедрении частной медицины важно помнить о конкуренции. У людей будет выбор тогда, когда есть конкуренция. Если количество частных медицинских центров увеличится, население сможет получать качественные услуги, соответствующие средствам, потраченным на лечение», –  отметил глава государства в разговоре с коллективом клиники.