Davlatimiz rahbari Buxoro viloyatiga tashrifi doirasida Kogon tumanidagi «Taraqqiyot» mahalla fuqarolar yig‘ini markazida bo‘ldi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘in binosi yangi loyiha asosida barpo etilgan bo‘lib, unda fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Kogon tumani kengashi faoliyat yuritmoqda. Bu yerda joriy etilgan Ayollar ijtimoiy moslashuv markazi og‘ir ahvolga tushib qolgan xotin-qizlar va bolalarga ma’naviy-psixologik, tibbiy va huquqiy ko‘mak ko‘rsatish bilan shug‘ullanadi.
Keng va shinam xonada joylashgan, Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi elektron bazasiga ulangan zamonaviy kutubxona aholi, ayniqsa yoshlar uchun ma’rifat maskanidir. Markaz yaqinida joylashgan ikkita sun’iy qoplamali maydon hamda trenajerlar zali mahalla bolalari va o‘smirlarining bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, fuqarolar yig‘inida yaqinda mamlakatimizda eng namunali deb topilgan hamda “Nexia 3” rusumli avtomobil bilan taqdirlangan zamonaviy ichki ishlar tayanch punkti ham faoliyat yuritmoqda. Mahalla markazi hududida barpo etilgan kunduzgi statsionar va tantanalar zali ham aholi xizmatida.
Tashrif chog‘ida bugungi kunda Buxoro viloyatida 35 mingdan ziyod ayollar ish bilan ta’minlanmagani, xotin-qizlar jinoyatchiligi saqlanib qolayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz bu holat milliy mentalitetimizga yotligi,  buyuk tarix va yuksak salohiyatga ega bo‘lgan Buxoroga mutlaqo yarashmasligini ta’kidladi.
- Joriy yil oxirigacha ayollarning ijtimoiy muammolarini hal qilish, ish bilan ta’minlash, jinoyatchilik sodir etmasligi uchun zarur choralarni ko‘rib, Buxoro viloyatini xotin-qizlar bilan bog‘liq barcha masalalar bo‘yicha eng namunali hududga aylantirishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun Xotin-qizlar qo‘mitasi, «Oila» ilmiy-amaliy markazi, mahalla va ichki ishlar organlari birgalikda ishlashi, har bir ayol bilan suhbatlashib, muammolari bo‘lsa, kerakli yordam berishi zarurligini ta’kidladi.
Ko‘plab muammolarga, ayolning jinoyatga qo‘l urishiga ajrimlar sabab bo‘layotgani, uning oldini olish uchun yoshlarning, ota-onalarning mas’uliyatini oshirish, bu boradagi qonunchilikni takomillashtirish kerakligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev mahalla markazi xodimlari, shu yerdagi intellektual klub a’zolari bo‘lgan yoshlar bilan muloqot qildi.

Президент: «Мы должны превратить Бухару в самый образцовый регион по вопросам женщин»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках поездки в Бухарскую область посетил сход граждан махалли «Тараккиёт» Каганского района.
Здание схода возведено по новому проекту, здесь разместился и Каганский районный совет по координации деятельности органов самоуправления граждан. Среди нововведений в комплексе – Центр социальной адаптации женщин, который призван оказывать морально-психологическое содействие, медицинскую и юридическую помощь женщинам и детям в периоды трудностей.
Размещенная в просторном зале современная библиотека, электронная база которой соединена с базой Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, служит очагом просвещения для населения, особенно молодежи. Местом занимательного и полезного времяпровождения местных детишек и юношей стали расположенные за зданием махаллинского центра два футбольных поля с искусственным покрытием, а также тренажерный зал.
Сход граждан также имеет современный опорный пункт внутренних дел, который накануне был признан лучшим в стране и награжден автомобилем «Nexia 3».
В ходе посещения отмечалось, что сегодня более 35 тысяч женщин в Бухарской области не обеспечены работой, имеется женская преступность.
Президент отметил, что эта ситуация чужда нашему национальному менталитету и совершенно не к лицу Бухаре, имеющей богатую историю и огромный потенциал.
- До конца текущего года нам следует решить социальные проблемы женщин, трудоустроить их, принять необходимые меры, чтобы они не совершали преступления, и превратить Бухарскую область в самый образцовый регион, где эффективно решаются все вопросы, волнующие женщин, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что для этого Комитет женщин, Научно-практический центр «Оила», махалля и органы внутренних дел должны тесно взаимодействовать, беседовать с каждой женщиной и оказывать необходимую помощь при выявлении проблем.
Отмечалось, что причиной многих проблем, совершения женщинами преступлений становятся разводы, для их предотвращения важно повышать ответственность молодежи, родителей, усовершенствовать соответствующее законодательство.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с работниками махаллинского центра, юными членами действующего здесь интеллектуального клуба.