Prezident: Endi bu tarmoq qo‘shilgan qiymat beradigan vaqt keldi
Mamlakatimizda uglevodorod xomashyosi va mineral resurslarni chuqur qayta ishlab, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha katta salohiyat bor. «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati tomonidan bu borada 1 milliard 355 million dollarlik 21 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Shundan qariyb 60 million dollarlik 8 ta loyiha joriy yilda ishga tushiriladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, Navoiy, Jizzax va Toshkent viloyatlarida joylashgan ushbu korxonalarda 11 turdagi yangi mahsulot o‘zlashtiriladi. Yiliga 450 milliard so‘mlik tovarlar ishlab chiqarilib, 15 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish hamda qariyb 30 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi. Ushbu korxonalarda 260 kishi ish bilan ta’minlanadi.
Bundan tashqari, ayni paytda umumiy qiymati 2 milliard 600 million dollardan ziyod bo‘lgan 18 ta loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilmoqda.
Umumlashtirib aytganda, bu yilgi va istiqboldagi barcha loyihalar natijasida 3 millard dollarlik mahsulot ishlab chiqarish quvvati yaratiladi, tarmoqning eksport salohiyati 1 milliard 300 million dollarga yetadi. Yangi korxonalarda 3 ming 500 ga yaqin ish o‘rni tashkil etiladi.
Yana bir muhim jihati, ushbu korxonalar faoliyati yo‘lga qo‘yilganidan so‘ng, tabiiy gazni chuqur qayta ishlab olinadigan yangi mahsulotlar qiymati 2 milliard 100 million dollardan oshadi. Ya’ni, qo‘shilgan qiymat 14 barobar ko‘payadi.
Kimyoviy xomashyo va yarim tayyor mahsulotlar negizida talab yuqori bo‘lgan tovarlar ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish maqsadida «Navoiyazot» va «Farg‘onaazot» aksiyadorlik jamiyatlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 3 ta yirik texnologik klasterni barpo etish rejalashtirilgan.
Xususan, «Navoiyazot»da umumiy qiymati 2 milliard 600 million dollarlik 16 ta loyiha, «Farg‘onaazot»da jami 334 million dollarlik 4 ta loyiha, Qoraqalpog‘iston Respublikasida salkam 687 million dollarlik 3 ta loyiha amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari ishlab chiqarish va ilm-fan o‘rtasida integratsiyani rivojlantirish masalasiga doim alohida e’tibor qaratadi. Shu maqsadda poytaxtimizning Ulug‘bek shaharchasida ilmiy kimyo klasterini tashkil etish ham rejalashtirilgan. Unga ko‘ra, 60 gektar maydonda ma’muriy va o‘quv binolari, laboratoriyalar, O‘zbekiston-Koreya ilmiy markazi, ilmiy xodimlar uchun turar joylar, yotoqxona, amfiteatr, bog‘ va quyosh elektr stansiyasi barpo etish ko‘zda tutilgan. Bu yerda 8 ming nafar talaba tahsil olishi ham mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, mazkur ilmiy klaster Toshkent kimyo texnologiya ilmiy-tadqiqot instituti hamda Chirchiq shahridagi ishlab chiqarish laboratoriyalarini o‘z ichiga oladi.
«Kimyo sanoatiga juda katta mablag‘ berdik. Energiya samaradorligi jihatidan texnologiyalar yangilandi. Endi bu tarmoq qo‘shilgan qiymat beradigan vaqt keldi. Juda katta imkoniyatlar bor. Agar har bir yo‘nalish bo‘yicha miqdorini, sifatini, narxini joy-joyiga qo‘ysak, eksport 5-6 barobar oshadi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik sub’yektlari talab etayotgan mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yangi-yangi loyihalar shakllantirish zarurligi ta’kidlandi.
Taqdimotda kimyo korxonalaridagi davlat ulushini qisqartirish, ularni transformatsiya qilish, sohaga korporativ boshqaruv va moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini joriy etish borasidagi ishlar yuzasidan ham ma’lumot berildi.
«O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati tuzilmasini o‘zgartirish, malakali kadrlar tayyorlash yuzasidan vazifalar qo‘yildi.
Tadbirda ichimlik suvi tarmoqlari va avtomobil yo‘llari holati bo‘yicha o‘tkazilgan xatlov natijalari ham ko‘rib chiqildi. Bu yil 7 ming 184 kilometr quvurlar, rezervuar va nasos stansiyalari qurilib, 1 ming 106 ta mahallaga toza ichimlik suvi yetkaziladi. Natijada 4 milliondan ziyod aholining suv ta’minoti yaxshilanadi. Shuningdek, joriy yilda 16 ming 800 kilometr yo‘llar ta’mirlanishi aytib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari xalqaro tajribani qo‘llab, qurilishni arzonlashtirish, ekspluatatsiya sifatini ta’minlash, ajratilgan mablag‘lar manzilli va samarali ishlatilishini nazorat qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев: «Пришло время, чтобы химическая промышленность создавала добавленную стоимость»
Президент Шавкат Мирзиёев 29 марта ознакомился с презентацией проектов, реализуемых в химической промышленности.
Наша страна обладает большим потенциалом для глубокой переработки углеводородов и полезных ископаемых, производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
Акционерным обществом «Узкимёсаноат» в этих направлениях осуществляется 21 проект на сумму 1 миллиард 355 миллионов долларов.
Восемь проектов на сумму около 60 миллионов долларов будут завершены в текущем году. Новые предприятия в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте, Навоийской, Джизакской и Ташкентской областях освоят производство 11 новых видов продуктов, наладят выпуск продукции на 450 миллиардов сумов в год, что позволит заместить импорт на 15 миллионов долларов и обеспечить экспорт почти на 30 миллионов долларов. На этих предприятиях будут трудиться 260 человек.
Кроме того, в настоящее время разрабатываются технико-экономические обоснования 18 проектов на сумму более 2,6 миллиарда долларов.
В целом в результате проектов, намеченных на этот год и на перспективу, появятся мощности по выпуску продукции на 3 миллиарда долларов, экспортный потенциал отрасли достигнет 1,3 миллиарда долларов. На новых предприятиях будет создано около 3,5 тысячи рабочих мест.
Другой важный аспект заключается в том, что после ввода предприятий в строй объем производства продукции на базе глубокой переработки природного газа превысит 2,1 миллиард долларов. То есть добавленная стоимость увеличится в 14 раз.
В целях создания мощностей по выпуску востребованной продукции на базе химического сырья и полуфабрикатов планируется создать 3 крупных технологических кластера в акционерных обществах «Навоиазот», «Ферганаазот» и в Республике Каракалпакстан.
В частности, в «Навоиазоте» будут реализованы 16 проектов на сумму 2,6 миллиарда долларов, в «Ферганаазоте» - 4 инвестиционных проекта на сумму 334 миллиона долларов, а Республике Каракалпакстан - 3 инвестпроекта на сумму около 687 миллионов долларов.
Глава государства уделяет постоянное внимание вопросу интеграции науки и производства. Поэтому в поселке Улугбек планируется создание научно-химического кластера. Здесь на площади 60 гектаров намечено построить административные и учебные здания, лаборатории, узбекско-корейский научный центр, жилье для научных работников, общежитие, амфитеатр, парк и солнечную электростанцию. Здесь также смогут учиться 8 тысяч студентов.
В научный кластер также войдут Ташкентский химико-технологический институт и производственные лаборатории в Чирчике.
- На химическую промышленность мы выделили очень большие средства. Были внедрены энергоэффективные технологии. Теперь пришло время, чтобы эта отрасль создавала добавленную стоимость. Для этого имеются большие возможности. Если по каждому направлению приведем в порядок количественные и качественные показатели, ценовую политику, экспорт вырастет в 5-6 раз, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Указано на необходимость формирования новых проектов по производству продукции, востребованной отраслями экономики и субъектами предпринимательства.
На презентации также была представлена информация о работе по сокращению доли государства в химических предприятиях, их трансформации, внедрению в отрасль международных стандартов корпоративного управления и финансовой отчетности.
Поставлены задачи по изменению структуры АО «Узкимёсаноат», подготовке квалифицированных кадров.
На мероприятии рассмотрены и результаты проведенной инвентаризации сетей питьевого водоснабжения и автомобильных дорог. Отмечалось, что в нынешнем году будет проложено 7 тысяч 184 километра водопроводов, построены резервуары и насосные станции, доступ к питьевой воде получат 1 тысяча 106 махаллей. В результате улучшится водоснабжение более чем 4 миллионов человек. В текущем году также будет выполнен ремонт 16,8 тысячи километров дорог.
Глава государства дал указания касательно применения международного опыта, удешевления строительства, обеспечения качественной эксплуатации, контроля за целевым и эффективным расходованием средств.