Prezident Mirziyoyev To‘polang gidroelektr stansiyasini borib ko‘rdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 aprel kuni Sariosiyo tumanidagi To‘polang gidroelektr stansiyasini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda gidroenergetikani rivojlantirish uchun tabiiy sharoitga ega joylar ko‘p. Bu imkoniyatdan samarali foydalanib, energiya ishlab chiqarishni ko‘paytirish iqtisodiyotimizning eng muhim yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 2 maydagi qarori bilan 2017-2021 yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi belgilandi. O‘sha yili 18 maydagi farmonga muvofiq, «O‘zbekgidroenergo» aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi. Sohada yagona texnik siyosatni amalga oshirish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini o‘zlashtirish, mavjud gidroelektr stansiyalarni zamonaviy texnologiyalar asosida qayta jihozlash va yangi quvvatlarni tashkil etishga qaratilgan muhim vazifalar belgilab berildi.
Shu asosda To‘polang gidroelektr stansiyasida ham modernizatsiya qilinmoqda. Bu yerda har biri 15 megavatt bo‘lgan ikkita agregat ishlab turgan edi. Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq, avvaliga To‘polang suv ombori to‘g‘oni 20 metrga ko‘tarildi. Natijada uning sig‘imi 380 million kub metrdan 500 millionga yetkazildi. Ayni paytda jami quvvati 145 megavattli yana ikkita agregat o‘rnatish bo‘yicha ish olib borilmoqda.
Bundan tashqari, har biri qariyb 38 megavatt bo‘lgan Zarchob-1 va Zarchob-2 kichik gidroelektr stansiyalari ham barpo etilyapti. Shu tariqa energiya olish quvvati jami 250 megavattga yetkaziladi.
Ahamiyatlisi shundaki, bu resurslar tabiiy va qayta tiklanuvchandir. Ekologiyaga hech qanday zarar yetkazmagan holda barqaror energiya ishlab chiqarilib, sanoat korxonalari, turli idoralar va aholiga yetkazib beriladi.
Davlatimiz rahbari yangi to‘g‘on va gidroelektr stansiyani ko‘zdan kechirdi.
- Bu tarixiy voqea, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bu ishlar kelajak uchun, bolalarimiz uchun. Kelgusida Surxondaryo gidro energiya hisobidan bemalol iqtisodiyotini ta’minlasa bo‘ladi.
Shu yerda suv omborlari va gidroelektr stansiyalari holatini monitoring qilishga ixtisoslashgan texnik tizimlar taqdimoti ham o‘tkazildi.
Prezident suv omborlari to‘g‘onlarini mustahkamlash va doimiy nazorat qilish, xavfsizligini ta’minlash, ilmiy ishlanmalar asosida ulardan foydalanish koeffitsentini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Мирзиёев ознакомился с ходом модернизации Тупалангской гидроэлектростанции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с ходом модернизации Тупалангской гидроэлектростанции в Сарыасийском районе Сурхандарьинской области.
В нашей стране имеется большой потенциал для развития гидроэнергетики. Эффективное использование этих возможностей и наращивание энергогенерирующих мощностей стали одним из важных направлений развития экономики.
Постановлением Президента от 2 мая 2017 года утверждена программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики в 2017-2021 годах. Указом от 18 мая того же года было организовано акционерное общество «Узбекгидроэнерго». Определены задачи по реализации единой технической политики в отрасли, расширению освоения возобновляемых источников энергии, переоснащению действующих ГЭС и созданию новых мощностей на основе современных технологий.
В соответствии с этим модернизируется и Тупалангская ГЭС. Прежде здесь работали два агрегата мощностью 15 мегаватт каждый. По поручению Президента высота плотины Тупалангского водохранилища была увеличена на 20 метров. В результате его вместимость доведена с 380 миллионов до 500 миллионов кубометров. Сейчас ведутся работы по монтажу еще двух агрегатов общей мощностью 145 мегаватт.
Кроме того, строятся малые гидроэлектростанции Зарчоб-1 и Зарчоб-2, мощность каждой - почти 38 мегаватт. Таким образом, общая мощность выработки энергии будет доведена до 250 мегаватт.
Гидроэнергетические ресурсы значимы тем, что являются естественным и возобновляемым источником энергии. ГЭС позволяют стабильно производить электроэнергию без вреда экологии и поставлять ее для нужд промышленности и коммунальной сферы, сельского хозяйства и населения.
Глава государства ознакомился с новой плотиной и гидроэлектростанцией.
- Это историческое событие, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Это делается ради будущего, ради наших детей. В дальнейшем Сурхандарья благодаря гидроэнергетике сможет полностью покрывать потребность своей экономики в электроэнергии.
Здесь же состоялась презентация технических систем для мониторинга состояния водохранилищ и обеспечения их безопасности.
Президент дал указания по укреплению плотин и постоянному контролю их безопасности, повышению эффективности эксплуатации водохранилищ на основе научных разработок.